Da li ste čuli za Gudrid, prvu Evropljanku koja je rodila dete u Americi?
Za Erika Crvenog ili Lejfa Eriksona ste verovatno čuli, ali da li znate za njihovu rođaku Gudrid Torbjarnadotir, poznatu i kao „Gudrid koja je putovala daleko“?
U pitanju je žena rođena na prelazu iz 10. u 11. vek u oblasti današnjeg Islanda, koja je osam puta prešla Atlantik, posetila Rim peške i bila prva monahinja na Islandu.
Ono što znamo o njoj dolazi iz knjiga Saga o Eriku Crvenom i Saga o Grenlanđanima, koje zajedno čine Vinlandsku sagu i koje opisuju vikinško istraživanje i pokušaj kolonizacije Severne Amerike.
U pitanju su sage koje su nastale usmenim predanjem, tako da je upitno koliko je sve u njima faktografski tačno, ali je suština arheološki dokazana, a to je pronalazak ostataka vikinškog kampa na severu Njufaundlenda.
Među stvarima je pronađeno i vreteno za koje se veruje da je pripadalo samoj Gudrid i koje je tu ostalo tokom trogodišnjeg neuspelog pokušaja nastanjivanja u Americi. Za to vreme, Gudrig je rodila sina Snorija, što je prvo zabeleženo evropsko dete u Americi.
Nakon povratka u Evropu Gudrid je išla na hodočašće do Rima, sama i to peške, a po povratku postaje prva monahinja na Islandu u crkvi koju je za nju izgradio sin.
Ovo je sve samo deo njenog bogatog i avanturističkog života u kome nije jasno šta je činjenica a šta izmišljeno, ali sve to zabeleženo je u gorepomenutim hronikama.
Izvor: Big Think