“Kad je goreo Kan na njenim grudima”: Fatalna Srpkinja koju Kroazeta i dalje pamti
Filmska diva Katrin Danev u utorak je zvanično otvorila 76. Kanski festival. Ona je ove godine i zaštitno lice festivala, a mi smo se vratili u prošlost i prisetili jedne fatalne Srpkinje koja je pre pet decenija kansku Kroazetu ostavila bez daha.
Olivera Katarina je 1967. godine prošetala čuvenom Kroazetom u jednostavnoj haljini u kojoj je pokazala sve atribute i zasenila čak i najveće holivudske zvezde.
“Olivera Katarina: Kad je goreo Kan na njenim grudima”, bio je samo jedan od naslova nakon njenog pojavljivanja. Zajedno sa ekipom filma “Skupljači perja”, među kojima su bili glumci Velimir Bata Živojinović, Bekim Fehmiu i Gordana Jovanović, te reditelj Aleksandar Saša Petrović tada je crvenim tepihom prošetala i jedna od najlepših žena bivše Jugoslavije.
Antologijska scena u kojoj Bekim Fehmiu lomi čaše u dertu dok čudesna Olivera Katarina peva teško da se može ponoviti na platnu, a upravo to je bio razlog zašto su „Skupljači perja“ 2017. godine prikazani u okviru programa „Kan klasik“.
Tada je čuvena Olivera Katarina još jednom prošetala crvenim tepihom na Kroazeti. Ona je danas jedina među nama od troje glavnih glumaca ovog filma, koji je 1968. bio nominovan za Oskara, a od 2016. godine je drugi na listi stotinu najboljih srpskih filmova.
Neponovljiva Olivera Katarina
Ova čuvena pevačica i glumica, kojoj se sedamdesetih i osamdesetih divila cela Evropa, još kao mala zavolela je umetnost, pa je uz osnovnu školu pohađala i školu baleta. Nakon gimanzije je, po nagovoru oca, upisala Pravni fakultet, ali put ju je odveo na pozorišnu akademiju, pa je u klasi bila sa Petrom Kraljem, Stanislavom Pešić, Milenom Dravić. Ubrzo je u Narodnom pozorištu zaigrala kao Koštana, a nije trebalo da prođe mnogo da se pročuje za njen glas i lepotu.
Italijanska televizija RAI proglasila ju je najlepšim glasom Mediterana, a u Francuskoj su govorili da nema na čemu da zavidi Brižit Bardo. Čuveni kompozitor Šarl Dimon, koji je pisao šansone za Edit Pjaf, posvetio joj je pesmu „Jedan dan posle kraja sveta“, koju je otpevala dok ju je pratio na klaviru.
„Đelem, đelem“, „Evo banke, Cigane moj“ i mnoge druge ciganske romanse i narodne pesme izvodila je na preko stotinu koncerata širom sveta, a 72 puta je nastupila u čuvenoj pariskoj „Olimpiji“, što verovatno nikom drugom nije pošlo za rukom.
Pre više od tri decenije Olivera se povukla iz javnosti, sve do 2008. i filma „Čarlston za Ognjenku“. Danas Olivera ima 83 godine, jednog sina i tri braka iza sebe i živi daleko od nekadašnjeg glamura i slave.