Otkrića iz Beča koja su osvojila svet
Grad Beč u 2022. godini slavi gradski život u svim njegovim aspektima. Revolucionarni izumi, ali i male stvari koje obogaćuju svakodnevni život, osmišljeni su i razvijeni u Beču.
Prvi električni automobil osmišljen je u Beču pre više od 100 godina. Proizvođač kočija Ludvig Loner i Ferdinand Porše su napravili prvi električni automobil 1899. godine za Lonerovu fabriku. Razlozi za tadašnji izum su slični kao i za današnje električne automobile. Loner je smatrao da benzinski motori koji su počeli da se javljaju u sve većem broju nemilosrdno zagađuju vazduh.
Pranje ruku je trenutno veoma aktuelna tema. Teorija o pravilnoj higijeni ruku je nastala u Beču. Mladi mađarski lekar Ignaz Zemelvajs je došao u Beč sredinom 19. veka. Oboljevanje od porodiljske groznice je doveo u vezu sa nepranjem ruku lekara. Svojom idejom je napravio revoluciju u medicini, ali je bio daleko ispred svog vremena. Još jedan lekar iz Beča je imao revolucionarne ideje. Godine 1899. je objavljeno epohalno delo Sigmunda Frojda Tumačenje snova kojim je osnovao psihoanalizu.
Prva vodootporna maskara takođe je izmišljena u Beču. Helena Vinterštajn Kamberski je bila slavna pevačica 1920-ih godina. Često se dešavalo da joj se maskara razmaže dok je nastupala pod vrelim reflektorima. Ona je zajedno sa svojim bratom, koji je bio hemičar, izmislila vodootpornu maskaru.
Stolica za kafe proizvođača nameštaja Mihaela Toneta se ubraja u najprodavanije stolice na svetu. Novi proizvodni proces je omogućio po prvi put industrijsku serijsku proizvodnju nameštaja. Stolica koja je dizajnirana 1860. godine je mogla da se rastavi na šest delova i pošalje širom sveta. Njegov izum savijanja punog drveta pomoću pare je zauvek izmenio proizvodnju nameštaja.
U Francuskoj, Velikoj Britaniji i SAD postoji izraz za „stvari iz Beča“ koji se odnosi na bečka peciva. Beč je u 19. veku imao posebnu reputaciju kada je pekarski zanat u pitanju. Pekari iz celog sveta su dolazili u Beč da se usavršavaju, dok su neki svoje znanje preneli u svet. August Cang je 1838. godine otišao u Pariz i odgovoran je za popularnost bečkih kiflica i ostalih peciva.
Naslovna fotografija: Unternehmensarchiv Porsche AG