Umetnik od polomljene keramike pravi originalne skulpture
Tradicija pravljenja keramičkih predmeta je stara nekoliko hiljada godina. Mada ovaj materijal ne gubi na svojoj lepoti ako se s predmetima napravljenim od njega rukovodi pažljivo, on je veoma lomljiv, zbog čega je, nažalost, dosta vrednih umetničkih dela od keramike zauvek izgubljeno.
Holandski umetnik Bauk de Fris smatra da je to velika tragedija. On je zbog toga odlučio da ne dozvoli da tako lep materijal završi u đubretu, pa je došao na ideju da ga iskoristi za svoja umetnička dela. Kao rezultat toga dobili smo fantastične skulpture koje imaju lepotu keramičkih predmeta, ali i nešto novo, kreativno, što se ne viđa tako često u svetu umetnosti.
De Fris je započeo karijeru u modnoj industriji, ali je kasnije promenio profesiju i počeo da se bavi restauracijom starih predmeta od keramike. Tu je naučio sve tehnike u vezi rada sa ovim materijalom, koje će kasnije iskoristiti u stvaranju svojih neobičnih dela.
Jedna od takvih tehnika potiče iz Japana i zove se kintsugi. Ovaj japanski metod spajanja polomljene keramike zahteva korišćenje laka izmešanog sa zlatnim prahom. „Filozofija iza kintsugija se uklapa sa onim što radim. Ja verujem da nešto što je oštećeno i dalje može da bude lepo. Kintsugi filozofija kaže da je oštećenje deo istorije predmeta i ono ne treba da se krije. Trudim se da se i u svom radu držim toga“, izjavio je Bauk de Fris za sajt My Modern Met.
Pogledajte naredni video ako želite više da se upoznate sa radom ovog holandskog umetnika.
Izvor: My Modern Met