Koje sastojke šampona za kosu treba izbegavati?
Verujemo da ćete se nakon čitanja ovog teksta zapitati kakve preparate za pranje kose koristite, te da li je vreme da uvedete promenu. Iako smo skloni da poverujemo kako će šampon sa reklame učiniti čuda za našu kosu, dovoljno je da pogledamo sastav i da se uverimo u suprotno. Kako je pranje kose učestao proces, izdvojili smo sastojke koje vam savetujemo da izbegavate.
U magazinu Business Insider objavljen je članak u kome se navodi da nije svaki kozmetički proizvod opasan po zdravlje, međutim, posebnu pažnju treba obratiti na sastav šampona, sapuna i parfema. Pritom, ne treba polaziti sa stanovišta straha, već dobre informisanosti. Stoga, u redovima koji slede pročitajte šta sve krije u šamponima.
Za početak je važno da znate da pojedini proizvodi ne samo da narušavaju kvalitet vlasi, već mogu štetno uticati na organizam. Na listi nepoželjnih nalaze se vama dobro poznati sastojci.
1. Sulfati
Prema pisanju magazina EcoWatch sulfati predstavljaju saveznike u borbi protiv zamašćenih vlasi, ali imaju prejako dejstvo. Oni nisu nežni prema koži glave i kosi, već ih isušuju, čime se gubi na kvalitetu dlake. Takođe, sulfati sadrže dioksan koji se smatra kancerogenim i opasnim po normalan rad bubrega.
2. Parabeni
Postoji više razloga zašto ljudi zaziru od parabena u različitim proizvodima. Naime, oni se dovode u vezu sa hormonskim disbalansom, te pojavom kancera. Međutim, sve do otkrivanja ovih saznanja, parabeni su korišćeni kako bi sačuvali proizvod od buđi i razvoja bakterija.
3. Polietilen glikol
Na deklaraciji često označen kao PEG, ovaj sastojak nalazi se na crnoj listi države Kalifornija, jer potencijalno usporava normalan rast i razvoj organizma.
Pored navedenih, postoje još neke supstance koje se ne preporučuju, a koje ne treba prevideti.
4. Mirisi
Javnost nije dovoljno upoznata sa potencijalno štetnim dejstvom parfema u šamponima, ali radi svake sigurnosti bolje ih je izbegavati.
5. Triklosan
U početku se koristio kao antibakterijsko sredstvo, međutim vremenom je promenio namenu i sada je zadužen za održavanje proizvoda. I dalje se ne zna puno detalja o njemu, ali se sumnja da ima slično dejstvo na organizam kao parabeni.
Kada se sve sagleda izgleda da nemamo puno izbora, te da je većina sastojaka u sastavu šampona i regeneratora zapravo štetna. Međutim, nemojte očajavati, već uvek pogledajte deklaraciju i to detaljno, jer su sastojci uglavnom izlistani prema procentu zastupljenosti, od najvišeg ka najmanjem.
Izvor: The List
Fotografije: Pinterest