Koliko često treba da čistimo roštilj?
Sa lepšim vremenom dobijamo želju da izađemo u dvorište i uživamo u atmosferi, a jedan od najboljih načina je da raspalimo roštilj i pripremimo gozbu. Gril tiganj nije loša alternativa za one koji nisu u mogućnosti da izvedu tako nešto, ali ipak je osećaj roštiljanja na otvorenom nešto jedinstveno.
Iako je prva asocijacija na roštilj za mnoge ljude sa naših prostora prevashodno meso, praktično bilo šta što se pripremi na njemu biće preukusno, ali uz jedan preduslov, a to je da čistite roštilj dovoljno često. Mnogim ljudima se desi da u želji da što pre uživaju u prepoznatljivom dimljenom ukusu zaborave na to da nisu očistili roštilj, a to može da uzrokuje ne samo lošim ukusom pripremljene hrane, već i opasnim kancerogenima na namirnicama.
A koliko često zapravo treba da čistite roštilj? Odgovor je prilikom svake upotrebe, s tim što to ne treba činiti pre njegovog korišćenja, već neposredno nakon toga. Tako ćete se lakše rešiti svih neželjenih supstanci i očuvati ga na duže staze. Ako je kojim slučajem prošlo puno vremena od poslednjeg korišćenja ili čišćenja, vreme je za konkretnije čišćenje. Za gasni roštlji, pojačajte temperaturu i po završetku ga prebrišite četkicom. Za one koji imaju šipku koja se može skinuti, potopite je u toplu vodu sa sapunom i potom detaljno prebrišite. Ovo je dobro učiniti bar jednom godišnje, uz redovno održavanje tokom preostalog vremena.
Izvor: Pop Sugar
Fotografije: Unsplash