Na Kopaoniku 11, a u Sjenici -1: Srbija na udaru temperaturne inverzije, evo zašto je opasna po zdravlje
Ovog jutra je na teritoriji Srbije zabeležen meteorološki fenomen pod nazivom temperaturna inverzija. Može da potraje nekoliko dana, a evo o čemu se tačno radi i zbog čega može da bude opasna po naše zdravlje.
Temperaturna inverzija je pojava koja je suprotna od očekivane, što znači da umesto da temperatura opada na većim nadmorskim visinama, ona raste! Ovaj fenomen, kad je na planinama toplije nego u nizijama, zove se temperaturna inverzija. Dok u normalnim uslovima temperatura opada sa porastom nadmorske visine, kod ovog fenomena se, dakle, dešava suprotno.
Republički hidrometeorološki zavod Srbije je tako jutros u 7 ujutru izmerio temperature na Kopaoniku, Zaječaru i u Sjenici. Na Kopaoniku je u 7 ujutru bilo 11 stepeni, dok je u Zaječaru bilo minus jedan, odnosno minus tri u Sjenici.
Zagađenje vazduha raste
Jedan od meteoroloških uslova, koji se najčešće okrivljuje za loš kvalitet vazduha u toku zimskih meseci je temperaturna inverzija. Temperaturna inverzija nastaje kada temperatura vazduha raste sa visinom a pravilo je da opada jer se vazduh zagreva od tla a ne od Sunca. Ova pojava nastaje iz razloga što atmosfera uglavnom propušta kratkotalasno sunčevo zračenje koje zagreva površinu Zemlje, ali apsorbuje zemljino dugotalasno zračenje koje zagreva vazduh. To znači da je vazduh topliji u prizemnim slojevima atmosfera i zbog toga se kreće ka većim visinama.
Usled ovog vertikalnog kretanja vazduha, zagađenja koja se emituju u vazduh na površini bivaju transportovana na veće visine i razređena u većoj količini vazduha.
Tokom temperaturne inverzije, topao, ređi vazduh nalazi se iznad hladnijeg i gušćeg, prizemnog sloja vazduha. Kada se ovo dogodi, vertikalno mešanje vazduha biva ograničeno samo do određene visine. Često postoji veoma jasna granica između slojeva hladnog i toplog vazduha, tako da se i vertikalno mešanje vazduha u donjem, hladnijem, sloju vazduha dešava samo do ove granice i svo emitovano zagađenje biva zarobljeno u prizemnom sloju vazduha.
1449
Letnja i zimska temperaturna inverzija
Temperaturne inverzije se dešavaju i u letnjem periodu, ali značajno češće u zimskom jer snežni pokrivač noću može da stvori snažne temperaturne inverzije hladeći prizemni vazduh. Snažnije temperaturne inverzije karakterišu se nižom granicom između hladnijeg i toplijeg vazuha, a samim time i nižom granicom vertikalnog mešanja vazduha. Kada se ovo dogodi, manje je vazduha u prizemnom sloju u kojem se zagađenje može mešati i ovo je jedan od glavnih razloga zašto koncentracije PM2,5 čestica ali i drugih zagađenja rastu u noćnom periodu, iako u ovom periodu nema dodatnih emisija u vazduh.
Temperaturne inverzije i povećane koncetracije zagađenja u zimskom periodu su karakteristične za gradove locirane u dolinama i kotlinama, okružene brdima i planinama, kao što se danas desilo u Sjenici i u Zaječaru.
Naslovna fotografija: Shutterstock