Svinjski trbuh: Na koje sve načine možete da pripremite ovo sočno meso?
Svinjsko meso koje dolazi iz predela stomaka cenjeno je u mnogim kuhinjama sveta zbog svog bogatog ukusa i brojnih načina pripreme.
Mesnati deo, bogat slojevima masti u Hrvatskoj često nazivaju i carevim mesom. Iako se uglavnom priprema na roštilju, ovaj komad mesa izuzetno je fleksibilan i odlično podnosi dugotrajnu termičku obradu, piše index.hr.
Sporo pečenje
Prilikom pripreme svinjskog trbuha važno je obratiti pažnju na termičku obradu. Visok sadržaj masti daje mesu bogat ukus, međutim previše masti može da dovede do neprivlačne teksture mesa. Upravo zbog toga kuvari preporučuju dugotrajnu obradu u rerni.
Pre nego što započnete proces pečenja u rerni, važno je da obavite dobru pripremu mesa. Ona se sastoji iz sušenja, sečenja i korišćenja začina. So i suvi začini pružaju mesu hrskaviju teksturu, čemu dodatno doprinosi odlaganje začinjenog mesa u frižider na nekoliko sati. Međutim, i sastojci poput senfa, meda, maslinovog ulja i limuna daju sočan ukus svinjskom trbuhu.
Kada je priprema gotova, meso se stavlja u rernu na temperaturi 180-200 stepeni. Kada meso dobije hrskavu koricu i postane sočno iznutra, izvadite meso iz rerne i ostavite ga da se nekoliko minuta ohladi.
Roštilj
I ovaj način termičke obrade zahteva dobru pripremu mesa. Potrebno je očistiti svinjski trbuh od viška masnoće i kože, a zatim ga iseći na odreske. Idealna debljina odreska za roštilj je između 2 i 3 cm, kako bi se obezbedila ravnomerna toplotna obrada.
Preporučljivo je marinirati meso dan pre roštiljanja kako bi što bolje upilo sve ukuse. Marinda može da bude jednostavna i uključuje: so, biber, maslinovo ulje i začinsko bilje, ali se može koristiti i kombinacija drugih začina, poput crvene paprike, belog luka, senfa ili meda.
Zatim, možete peći meso na umerenoj vatri na roštilju. Važno je obratiti pažnju na vreme sečenja kako bi se postigla željena tekstura.
Nakon roštiljanja, bilo bi dobro da odreske ostavite najmanje 10 minuta na tanjiru kako bi se sokovi ravnomerno rasporedili po bifteku i učinili ga sočnijim.
Prženje sa povrćem
Svinjski trbuh može i da se izdinsta. Dinstanje je tehnika koja zahteva malo tečnosti i podrazumeva dugo kuvanje na niskoj temperaturi, a idealno je za meso poput poput ovog jer je bogato mastima i vezivnim tkivom.
Kada je dinstanje u pitanju, najbolje bi bilo da svinjski stomak isečete na kockice ili trake, međutim i ceo komad će odraditi posao. Prvo propržite meso na malo ulja, zatim, nakon prženja, izvadite meso iz lonca i na preostaloj masti ispržite luk i povrće po izboru.
Najčešće se koriste: luk, beli luk, šargarepa, celer i paprike. Povrće se prži na laganoj vatri dok ne postane mekano i sočno. Zatim, prema ukusu, možete dodati začine poput lovorovog lista, bibera i ruzmarina.
Kada je i povrće gotovo, meso se vraća u šerpu, pa se dodaje i malo tečnosti, kao što su voda ili vino. Poklopljenu šerpu ostavljate na vatri najmanje nekoliko sati. Dinstanje bi trebalo da traje dovoljno dugo da se sva mast rastopi. Dinstani svinjski trbuh bogatog je i sočnog ukusa, a zbog takvog načina pripreme meso se kasnije topi u ustima.