5 saveta za savršeni gulaš koji ćete voleti da spremate
Gulaš je nešto čemu retko ko može odoleti, a što zahteva posvećenost tokom pripreme, ali ne nužno i glavobolju.
Sočno meso i umak pun okusa definicija su sočnog gulaša, jela koje ne traži posebnu veštinu u kuhinji, a opet je lako pogrešiti, piše Punkufer.
Srećom, na raspolaganju su nam trikovi kuvara s kojima je lako napraviti specijalitet za pamćenje – i ponavljati ga svaki put kad nam se jede nešto slasno.
Najbolji komadi mesa
Priprema slasnog gulaša počinje u mesari, a kako biste odabrali pravi komad mesa, potražite delove junetine kojima odgovara dugo krčkanje na niskoj temperaturi.
To mogu biti žilaviji komadi mesa, koji su ujedno i povoljniji. S mišićima kolenice ili potkolenice, vrata ili prednje plećke nećete pogrešiti.
Marinada
Meso narežite na kocke podjednake veličine, a imate li dovoljno vremena, možete ga i marinirati u vinu ili vinskom sirćetu.
U marinadu možete dodati i senf ili soja sos, kao i začine poput belog luka, majčine dušice, lovora ili ruzmarina.
Odlučite li se za marinadu, meso pre prženja dobro obrišite kuhinjskim peškirom ili krpicom.
Prženje na naglo
Kako bi meso bilo što ukusnije, obvezno ga ispržite u tiganju pre dodavanja tečnosti. Neki čine grešku pa meso prže na luku, ali vrsni šefovi to ne preporučuju ako želite meko, pomalo lepljivo meso.
Kockice mesa kratko ispržite na tiganju ili u loncu s malo ulja, a ako imate veću količinu mesa, to činite u nekoliko tura kako se ne bi skuvalo umesto zapeklo.
Polako i strpljivo
Za većinu vrsta gulaša potrebno je vreme da se razviju fini okusi, stoga nikako nemojte žuriti.
Potrebno je najmanje dva sata da meso omekša, a slobodno još produžite vreme pripreme za koji sat. Požurite li i pojačate vatru, mišićna vlakna će se skupiti i postati žilava.
Za više ukusa gulaša
Luk, šargarepa i celer klasični su sastojci za gulaš – i to s razlogom, jer s njima ne možete pogrešiti. Odličan je dodatak pečeni beli luk, a i suve pečurke mogu dati odličan okus.
Na početku obrade možete dodati suve začine, a za kraj možete ubaciti i sveže začinsko bilje, poput mirođije, peršuna ili ruzmarina.