Pogledajte kako smo se proveli na konferenciji „Razgovori o roditeljstvu“
Na terasi Ada Mall-a 7. septembra održan je prvi događaj u seriji “Razgovori o roditeljstvu – Boho edition” u organizaciji portala Zadovoljna.rs.
Konferencija „Razgovori o roditeljstvu – Boho edition“, uz podršku sponzora kao što su Philips Avent, Generali Osiguranja, Maxi Srbija i Frikom Srbija, okupila je posetioce koji su uživali u opuštenoj boho atmosferi i bogatom programu s korisnim savetima. Među publikom su se našle trudnice, novopečeni roditelji i oni sa višegodišnjim iskustvom u roditeljstvu, a svi zajedno su aktivno učestvovali u edukativnom i interaktivnom programu koji je obuhvatio ključne teme o roditeljstvu i dečijem razvoju.
Događaj je započet panelom “Prvi dani roditeljstva” u kojem su Nela Bunčić Vukomanović, Dušica Kovačević i Ivan Đurić podelili svoje iskustvo o prvih nekoliko meseci roditeljstva, govoreći o tome kako su prevazišli neprospavane noći i savladali svakodnevne izazove s bebama. Oni du na emotivan i iskren način pričali o prvim trenucima sa bebom, sa kojim su se mnogi roditelji prisutni u publici mogli poistovetiti. Ipak, sve je posebno zasmejalo, ali i oduševilo iskustvo tate Ivana koji je bio sa bebom na porodiljskom odsustvu. Ispričao nam je kako je u ovom periodu uspeo da savlada samostalne odlaske kod lekara sa bebom, vakcine, kako su kombinovali podoj i mamin posao, ali i kako su se izborili sa kritikom okoline.
Posebno je bilo interesantno i iskustvo mlade mame Nele koja ističe da je svoju ćerku “navukla” na dojenje uz pomoć jednog lakog trika. Ona je otkrila i kako uz pomoć posebne Philips Avent flašice uspeva da ugrabi neko vreme za sebe, a da ne brine da li će beba biti gladna. Nela je istakla da iz ove flašice mleko izlazi tek kad beba povuče, stoga ne brine da li će kasnije imati problem s dojenjem.
A nakon što je Dušica ispričala kako bi dinamika porodice trebalo da izgleda u prvim satima i danima nakon bebinog dolaska, mi smo je pitali da nam otkrije šta je glavni izazov roditeljstva.
“Najteže je to što vam se život menja i što neki vaši prioriteti postaju uskraćeniji. Ali postajete plemenitija, bolja osoba i spoznajete količinu ljubavi koju niste poznavali. Ali, eto, ostajete uskraćeni za neko svoje vreme”, istakla je ona.
Nakon toga, Kaća i Jelena iz “Mamine Spavalice” su u okviru sesije “Kako postaviti dobre temelje za bebino spavanje” pružile konkretne savete kako uspostaviti rutinu koja pomaže roditeljima i deci da imaju kvalitetan san. Publika je bila veoma angažovana, postavljala je pitanja i delila svoja iskustva sa problemima spavanja kod mališana.
One su istakle da bi još u trudnoći trebalo da uspostavimo neki ritam spavanja koji bebi već u stomaku daje znak da je to vreme kad će i po dolasku kući ići na spavanje. A roditeljima mališana su najveću pažnju privukli takozvani wake windows uz koje tačno mame i tate mogu da prepoznaju kada je beba dovoljno umorna da bi zaspala.
Zatim je usledio panel pod nazivom “Jačanje imuniteta: Ishrana, suplementacija i prirodno okruženje” u kojem su učestvovali Kristina Marković, Marija Kostić, Milica Popović, dr Jelena Mitrović i Goran Petrović. To je bilo posebno poučno za sve one koji žele da saznaju više o tome kako pravilnom ishranom, prirodnim preparatima i dodacima mogu unaprediti zdravlje svojih mališana.
Milica Popović iz Maxija nam je ispričala da se velike firme poput njene bore za edukaciju dece i njihovih porodica o zdravijoj ishrane kroz predavanja i zanimljive radionice. Posebno je naglasila da se često dešava da od roditelja dobije pozitivan feedback o navikama i ishrani koje su mališani usvojili.
Zdravlje dece kao ključna tema ovog panela je nešto o čemu redovno pričamo, a Marija Kostić je ovu problematiku predstavila iz novog ugla, otkrivši cake uz koje njen sin prihvata brokoli i drugo povrće bez negodovanja. A večitu dilemu o suplementima i tome kad, kako, koliko i da li ih uopšte treba davati deci je jasno rešila doktorka Jelena Mitrović. Među svim tehnikama jačanja imuniteta, specifična je bila i ona koji je predložio profesor Goran, a odnosi se na druženje i socijalnu aktivnost dece. Zatim je usledila pauza u kojoj je Frikom priredio slatko i slano iznenađenje u kom su uživali i roditelji i panelisti.
Nakon pauze, Ana Mirković, psihološkinja i ekspertkinja za digitalnu transformaciju i vršnjačko nasilje na internetu, održala je predavanje “Veštine novog doba i kako osnažiti decu da izgrade digitalni imunitet”. Kroz zanimljive primere Ana je osvetlila koliko je važno edukovati decu da budu bezbedna u digitalnom okruženju i kako roditelji mogu igrati ključnu ulogu u tom procesu. Predavanje je izazvalo veliku zainteresovanost, probudilo niz emocija i podstaklo i nas odrasle da razmislimo o primeru koji dajemo deci. Njene reči su dotakle skoro svakog prisutnog, te ni publika ni Ana nisu uspeli a da ne puste poneku suzu.
Sem toga, ona je dala praktične savete roditeljima kako da se izbore za konzumerizmom među decom koja daju i po nekoliko hiljada dinara na nezdrave proizvode samo kako bi ispratili vršnjački trend. Uz njen savet, većina sličnih situacija se može rešiti uz razgovor i možda nećete verovati, ali – Chat GPT.
A kako je za nju čak i ovaj momenat lako rešiv uz pravi pristup, zanimalo nas je šta ona smatra izazovom u roditeljstvu.
“Mislim da nikada nije bilo više izazova u roditeljstvu, ali mislim i da je danas najteže odgovoriti na detetove potrebe na način na koji je to njima potrebno. Apelujem da smo svi jednaki i da nema šefova u porodici, da svako treba da ispuni u potpunosti svoju ulogu u porodici, a za to je potrebni puno rada na sebi”, navodi ona.
Zatim je usledila diskusija pod nazivom “Razmišljaj danas za detetovo bolje sutra”, koju je moderirao Marko Katić, uz goste Đorđa Nedeljkovića, Dubravku Miljković iz Generali Osiguranja i uz Milenu Kostić. Ova diskusija je donela važne savete o finansijskoj pismenosti, štednji i načinima kako obezbediti sigurnu budućnost dece. Panel je bio vrlo praktičan, pružajući korisne informacije roditeljima o tome kako unapred planirati finansije, i sa prosečnim primanjima.
Publiku je posebno zanimalo kako u današnjem svetu gde cene rastu svaki dan jedna mama uspeva da izgura sa čak šestoro dece. Milena je otkrila svoju taktiku kako balansira između troškova i dece, istučući i kako motiviše ćerku ka štednji, a njena priča o tome kako uspeva da organizuje odmor za njih osmoro je nasmejala, ali i pomalo šokirala sve prisutne.
Jedan od korisnih saveta koje su roditelji dobili došao je i od Đorđa, poznatijeg pod nazivom “Štedljivko”. On je otkrio trik kako preživeti sve dečje izazove – bombonice, čokokade, autiće na žetone i slično. A reč je o tome da im predočite određenu sumu koju imaju na raspolaganju, što je Đorđe detaljno objasnio.
Jedno od najiščekivanijih predavanja održali su Svetlana i Marko Majkić, bračni par psihoterapeuta, na temu “Roditeljstvo nije rad na detetu, već rad na sebi”.
Njihova dugogodišnja praksa u porodičnim odnosima i roditeljstvu izazvala je veliki interes publike, posebno zbog autentičnog i pristupačnog stila izlaganja. Roditelji su kroz ovo predavanje dobili jasnu poruku koliko je važno raditi na partnerskom odnosu kako bi bili što bolji roditelji.
Svetlana je na zanimljiv način ispričala kako se briga majke i oca razlikuje dok je beba još u stomaku, ali i podvukla kako naše emocije dotiču još nerođenu bebu.
Marko je istakao da će nas odgajanje dece podsetiti na period koji nam je bio težak ili iz koga nosimo neku vrstu traume, a to su momenti kad ćemo moći da se vratimo na mesto problema i iscelimo ga.
Publici je inače tokom cele konferencije koncentraciju održala Grand kafa, a na njihovom štandu smo imali prilike da se okrepimo uz hladne i tople napitke.
Popodnevni program je nastavila psihološkinja Nikolina Milosavljević predavanjem “Smiren roditelj, smireno dete – kako pobediti izlive emocija”. Roditelji su saznali kako da se nose s emotivnim ispadima mališana, poznatim tantrumima, ali i kako da ostanu smireni i upravljaju sopstvenim emocijama u takvim situacijama.
Nikolinino predavanje je produženo nizom pitanja roditelja o tome kako da pomognu deci da se izbore s emocijama, ali je akcentovala šta tačno deca uče od nas i kako svojim primerom možemo da im pomognemo u regulisanju emocija.
Događaj je zaključen panelom “Važnost samostalnosti u učenju kod dece – prevazilaženje poteškoća”, gde su Ana Marković, Marija Milinović, Milena Budevac i Jelena Helc podelile savete o tome kako podstaći decu na samostalno učenje i razvijanje radnih navika. Panel je bio vrlo edukativan, a roditelji su otišli sa korisnim uputstvima o tome kako da pomognu deci da postanu samostalnija i efikasnija u učenju.
Učiteljica Marija je iskreno govorila o obrazovnom sistemu i stvarima koje bi mogle da se promene u korist dece, dok su se i ona, kao i Jelena i Milena dotakle teme o važnosti dobrih ocena i očekivanja koje roditelji imaju od dece, što su opisale kroz lične primere.
Konferencija je bila izuzetno uspešna, ispunjena edukativnim sadržajem i korisnim savetima, a povratne reakcije prisutnih roditelja i trudnica bile su izuzetno pozitivne. Nadamo se da će naši razgovori o roditeljstvu biti od velike pomoći u svakodnevnim izazovima koje roditelji prolaze, kao i da je ovo prvo u nizu druženja koje će nam omogućiti da razgovaramo o svim bitnim pitanjima kada je odgoj dece u pitanju.
Sve naše goste je sačekao i ceger sa poklonima iznenađenja, među kojima su se našli i Argeta proizvodi.
Ako neko želi da pogleda dobar fima na ovu temu, a i da bi imao sa čime da poredi, preporuka je Warrior iz 2011. sa Tomom Hardijem i Džoelom Edgertonom u glavnim ulogama.
A šta su to “šabanski klubovi”?
Al ga NAGRDI…čoče..
Pa ti sigurno imas: 3 Medjeda, par palmi i vise oskara… I nobelovu nagaradu za ‘kritiku’…
A da ti si zensko.. ( jesi li bila ikad Na box ,kik box, MMA?
Čisti zbog politicke korektnosti..
Akciono – šabanski srpski žanr! Svaka čast za klasifikaciju! Samo bih zamolila da uvek u tekstovima navedete da su ovi i ovakvi ‘filmovi’ podržani od strane Filmskog centra Srbije koji je glavni krivac za očajno stanje i još očajnije filmove u srpskoj kinematografiji. I tako decenijama unazad…
Nisam gledao film pa ne mogu da ga komentarisem, ali mogu da komentarišem članak iz kog se jasno vidi da imate jako loše mišljenje o porodici Balašević i ne trudite se da to sakrijete, naprotiv.
Film je odvratan….nula.nula..nula..mozda je zanimljiv za decu do petog razreda…
Realno dobar komentar sa obiljem opisanih nedostataka…ako je reditelj iz Bugarske, Maja Berpvic glumi Rumunku a Balasevicka muslimanku nije ni cudo sto film lici na Kazahtanski dugometrazni film sniman mobilnim telefonom.