• Početna
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
Facebook Twitter Youtube Instagram
City Magazine

Unesi pojam i pritisni enter

  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
City Magazine
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
nordijska mitologija
Foto: Laguna

„Nordijska mitologija – ilustrovano izdanje”: Riznica bajkovitih i zastrašujućih priča

Filip Milosavljević
10.02.2025. 2 min Knjige/Stripovi

Nil Gejmen je jedan od onih autora koji je dobro poznat čitaocima na našim prostorima, jer su na srpski jezik prevedena skoro sva njegova dela, uključujući i stripove.

Jedno od tih dela je i „Nordijska mitologija“, koje je u izdanju Lagune dobilo novu, ilustrovanu i tvrdokoričenu verziju.

Pre nego što pređem na samu knjigu, moram da napomenem da je Gejmen nažalost trenutno u fokusu zbog optužbi za seksualno zlostavljanje, zbog čega mnogi trenutno ne žele da uzmu njegova dela u ruke.

To nije prvi slučaj da se tako nešto desilo, nedavno su isplivale razne istine o nobelovki Alis Manro, odavno je poznato da su H. F. Lavkraft i Knut Hamsun imali „problematična” uverenja, a bolje da i ne počinjem o Merion Cimer Bredli.

Ako to ostavimo po strani, makar trenutno, dok ne dođe zvanična presuda, gledano sa čisto književne strane, ovo je još jedno vrhunsko delo koje će se dopasti svim njegovim fanovima.

Nordijska mitologija je u novom izdanju poboljšana fenomenalnim ilustracijama Livaja Pinfolda, kojih ima taman toliko da lepo preseku radnju i dočaraju pojedine scene, a ne dosade do kraja čitanja.

„Nordijska mitologija - ilustrovano izdanje": Riznica bajkovitih i zastrašujućih priča
Foto: Laguna

Gejmen je veliki fan nordijskih predanja, što znaju oni koji su čitali „Američke bogove”, a to nam objašnjava već na početku, gde govori kako je mukotrpno sakupljao mitove kako bi ih sistematizovao.

Vidi se da je u pitanju delo nastalo iz ljubavi, jer nas pažljivo provodi kroz svaki trenutak, bilo da je u pitanju nešto ozbiljno poput početka i kraja sveta, ili pak nešto trivijalnije poput igre nadmudrivanja među bogovima.

Oni koji vole kasnije delove video-igre „God of War”, kao i ljubitelji Marvelovog Tora, ovde će pronaći brojne likove i reference koje su im poznate, doduše malo drugačije.

Tor koga vidimo ovde je više oholi i preponosni moćnik nego veseli snagator, a Loki uopšte nije bezopasni smutljivac, već opasan prevarant koji uživa u zagorčavanju života svima oko sebe.

Usput saznajemo kako je Odin izgubio svoje oko, šta se desilo sa velikom zmijom i vidimo kako je okrutnost bogovima deo prirode koju ne mogu isključiti, sve i da hoće.

U odličnom prevodu, iz priče u priču upoznajemo i neke od nama manje poznatih nordijskih božanstava, dok nas za ruku nežno vodi pripovedač pun ljubavi prema izvornom materijalu.

Čak i da ne znate ništa o ovoj mitologiji, verovatno će vas Gejmen od početka uvući u taj svet jednom zasvagda, ukoliko budete želeli da zaronite u njega.

Oznake:

lagunanordijska mitologija

Podeli

Zaprati Autor

Filip Milosavljević

Večiti pametnjaković koji živi negde između Sijetla 90-ih i Divljeg zapada Taličnog Toma. Inspiraciju nalazi u stripovima, muzici, knjigama i video igrama. Stalno dodaje nove stavke na beskrajne liste stvari koje treba videti, pročitati i uraditi u životu. Smatra da sve ide lakše uz pivo.

Ostali članci

pontonovo srce
Prethodni

Gledao sam “Pontonovo srce” i niko mi nije rekao da je to film o domaćoj internet senzaciji

zemlja
Sledeći

Pesma EKV-a “Zemlja” se ovih dana ponovo peva na protestima, a njeni stihovi iza sebe kriju ovu poruku i “tragediju slovenskih života”

Sledeći
zemlja
11.02.2025.

Pesma EKV-a “Zemlja” se ovih dana ponovo peva na protestima, a njeni stihovi iza sebe kriju ovu poruku i “tragediju slovenskih života”

Prethodni
10.02.2025.

Gledao sam “Pontonovo srce” i niko mi nije rekao da je to film o domaćoj internet senzaciji

pontonovo srce

Trenutno nema komentara! Budite prvi

    Ostavite odgovor Odustani od odgovora

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Najnovije

    brain rot
    Ovo su “najbolje” domaće brain rot pesme za 2025: Evo šta nam je sve iskakalo sa TikToka ali i iz frižidera
    CityMagazine
    „Kad čujem ‘dvesta na sat‘ meni odmah proradi uslovni refleks: Đorđe Čvarkov u dve reči o romantici devedesetih
    „Kad čujem ‘dvesta na sat‘ meni odmah proradi uslovni refleks: Đorđe Čvarkov u dve reči o romantici devedesetih
    CityMagazine
    najbolji filmovi 2025
    Ovo su najbolji filmovi 2025. : Neke ste voleli, neke niste podnosili, ali o svima se cele godine pričalo
    CityMagazine
    Tradicionalne supruge romantizuju majčinstvo, a filmovi ove godine ga prikazuju kao čist horor
    Tradicionalne supruge romantizuju majčinstvo, a filmovi ove godine ga prikazuju kao čist horor
    CityMagazine
    Najbolje pesme 2025. godine
    Ovo je 12 najboljih domaćih, odnosno regionalnih pesama 2025. godine, ali svi smo mi naši
    CityMagazine

    PopKultura

    • Pozorište
    • Muzika
    • Knjige/Stripovi
    • Intervjui
    • Fotografija
    • Film/TV
    • Art

    Moda i lepota

    • Trend
    • Moda
    • Lepota
    • Dom i dizajn

    Scena

    • Zabava
    • Poznati
    • Flešbek
    • Društvene Mreže
    • Aktuelno

    Gastro

    • Restorani
    • Recepti
    • Kafići
    • Gourmet
    • Lifestyle
    • Zdravlje
    • Sex
    • Putovanja
    • Automobili

    Vodič

    • Tribine
    • Stand-up
    • Sport
    • Sajmovi
    • Predstave
    • Pozorište
    • Konferencije
    • Koncerti
    • Književne večeri
    • Izložbe
    • Humanitarni događaj
    • Festivali
    • Clubbing
    • Bioskop
    • Kontakti
    • Uslovi korišćenja
    • Pravila privatnosti
    • Kolačići

    Pratite City

    Youtube Facebook Twitter Instagram

    Prijavi se na newsletter

    Prijavite se na naš njuzleter i obezbedite sebi nedeljnu dozu gradskih dešavanja i zanimljivosti.

    Uspešno ste se prijavili na City Magazine njuzleter, hvala.

    ✖