Đumbir pomaže u mršavljenju, za bolove je bolji od ibuprofena, ali neki ljudi ne bi smeli da ga koriste
Đumbir u crevima uravnotežava bakterijsku floru i pomaže u borbi protiv raznih infekcija.
Đumbir je vrlo popularan začin u mnogim delovima sveta. Koristi se više od pet hiljada godina, kao i u indijskoj ajurvedskoj medicini. U biljnoj medicini đumbir se preporučuje za razne probleme, od probavnih smetnji preko nedostatka energije do borbe protiv raznih infekcija, piše Novi list.
Đumbir je oduvek poznat kao biljka sa “čudotvornim” svojstvima – pomaže pri mršavljenju, ublažava simptome mučnine i povraćanja, a pomaže i protiv bolova i ima protivupalno dejstvo. Poznat je i kao “koren zdravlja”, a njegov ekstrakt se smatra snažnim lekom protiv bolova od ibuprofena. Preporučuje se i u lečenju artritisa i reume.
Podstiče proizvodnju žučnih tečnosti i time štiti od želudačnog čira, dok u crevima uravnotežava bakterijsku floru, smanjuje nivo holesterola u krvi, koristan je za lečenje reume, artritisa i bolova u mišićima. Ništa manje važna nisu ni njegova afrodizijačka svojstva, poznata već među Arapima, a danas se koristi zbog uticaja na plodnost i stimulativnog delovanja, pojačanog u kombinaciji s ginsengom.
Đumbir sadrži šećere, mineralne soli, vitamine B, C, E i J i aminokiseline.
Đumbir se može konzumirati u bilo koje doba dana, jer ne izaziva pospanost. Međutim, ne preporučuje se pre operacije zbog antikoagulantnih svojstava. Nije izričito kontraindikativan za trudnice, ali se ne preporučuje da se koristi predugo. U visokim dozama eterično ulje đumbira može izazvati iritaciju kože i alergije. Ako se proguta prekomerna doza, može uzrokovati bolove u želucu.
Zatražite savet od svog lekara pre nego što uzmete đumbir uz druge lekove, naročito u slučajevima kamena u žuči, srčanih problema, dijabetesa ili krvnih bolesti.
U frižideru ga držite na polici, a ne u fioci za povrće, jer je previše vlažna i može doprineti razvoju plesni. Možete da ga ostavite da se suši u rerni na niskoj temperaturi, s lagano otvorenim vratima, 10-12 sati, nakon što ste ga prokuvali desetak minuta kako ne bi proklijao tokom sušenja.
Ako je oguljen i izrezan, ne treba ga blanširati. Osušiće se za nekoliko dana na sobnoj temperaturi. Može se čuvati i na suvom mestu, poput luka i krompira. U Aziji se čuva i u šećernom sirupu. Za tu namenu prikladan je javorov sirup.
Budući da ima jak i ljut miris i ukus, uglavnom se koristi za aromatizovanje slanih i slatkih jela, a kao začin je sastavni deo karija. Koristi se kao sastojak bezalkoholnih pića i kao aroma za slatkiše.
Naslovna fotografija: Unsplash / Dominik Martin