7 italijanskih jela koja nećete naći u Italiji
Neka jela prosto su popularnija od drugih i to je tako, ali njihovo poreklo nije uvek baš najočiglednije.
Neka jela iz Italije, na primer, uopšte nisu poreklom odande, već se samo pogrešno smatra da su odande, a tamo ih možda možete dobiti na zahtev kao turista, piše Punkufer.
Jela koja se ne prave u Italiji:
Špagete bolonjeze
Tako na primer u Italiji verovatno nećete naći špagete bolonjeze, ali bolonjeze ragu ili sos je nešto sasvim drugačije. On se tradicionalno služi uz taljatele, torteline ili njoke.
Peperoni pica
Ova „italijanska” pica je omiljena u Americi, ali ako tražite peperoni picu u Italiji, dobićete onu sa paprikom. Ako želite onu sa kobasicom, treba vam salame piccante.
Alfredo sos
Alfredo je popularan sos za testeninu, ali ne potiče iz Italije. Prema legendi, jedan Italijan je početkom 20. veka u Americi pripremao sličan sos s maslacem i žalfijom.
No s godinama recept se promenio, a među sastojcima se pojavila pavlaka. U Americi je popularna i varijanta s piletinom, ali Italijani nemaju običaj da je kombinuju s pastom, osim u slučaju iznutrica koje dodaju u ragu.
Karbonara sa pavlakom
Italijani ne opraštaju pavlaku u karbonari pa je tako nešto bolje prećutati nego naručiti. Prava pasta carbonara kremastost duguje jajima ili samo žumancetu.
Osim toga, sadrži i sušeni svinjski obraz (guanciale), makar se ponekad može dodati i pančeta u takva jela.
Hleb sa belim lukom
Ako ste mislili da je hleb sa belim lukom italijanski – nije. Italijani beli luk koriste kako bi istrljali hleb za brusket, ali nikako ne mešaju maslac i beli luk kako bi premazali hleb.
Špagete sa ćuftama
Špagete s ćuftama najverovatnije su pripremali italijanski imigranti u Americi, ali u autentičnim restoranima u Italiji nećete naći meso i testeninu na istom tanjiru.
Njihove polpette, odnosno mesne ćufte poslužuju se s krompirom ili povrćem.
Italijanski preliv
Poznat kao “italijanski preliv”, ovo jezačin za salatu koji vole Britanci i Amerikanci. Ali sos od kukuruznog sirupa i paprika ništa italijanskog nema u sebi.
U skladu s navikama, Italijani na salatu stavljaju maslinovo ulje i balzamiko ili vinsko sirće.