Par činjenica o Guinness-u koje možda niste znali
Dan Svetog Patrika gotovo da možemo smatrati globalnim praznikom piva, a među prvim asocijacijama na pomen ovog dana su ulice krcate kolonama veselih Iraca obučenih u zeleno, dok radosno marširaju i pevaju. Ipak, ima jedna stvar koja nam svima prva padne na pamet i koja se bez zabune veže uz ovaj irski nacionalni praznik. Reč je, naravno, o Guinness-u.
1. Ovo tamno pivo poznato po izuzetno kremastoj peni, nacionalni je ponos Irske i Iraca, koji njime nazdravljaju već više od 60 godina. Nastalo je 1959. u Dablinu, povodom proslave 200 godina od dana kada je Artur Ginis (Arthur Guinness) potpisao ugovor o zakupu St. James’s gate pivare u Dablinu na 9000 godina. Upravo je ovo najveća pivara danas u svetu koja proizvodi tamno pivo, a ujedno je jedna od tehnološki najnaprednijih i ekološki najodrživijih na svetu.
2. Iako Guinness mnogi povezuju sa izrazito crnom bojom, u pitanju je, zapravo, vrlo tamna nijansa rubina koju daje pečeni ječam. Poznat i kao „crna tvar“, najpopularnije svetsko tamno pivo pravi se od četiri prirodna sastojka: vode, ječma (slanog i pečenog), hmelja i kvasca. Danas se proizvodi u 49 zemalja, a prodaje se u preko 120, dok su pivopije širom sveta privučene njegovom kompleksnošću i hrabrom kombinacijom ukusa.
3. Točenje idealne čaše Guinness-a traje tačno 119 i po sekundi, a ključ je u tome da se u trenutku kada je čaša tri četvrtine puna napravi pauza od jednog minuta kako bi mehurići azota isplivali na površinu i formirali prepoznatljivu penu.
4. Irska je imala problema sa međunarodnim pravom o zaštitnom znaku kada je htela da registruje harfu kao svoj simbol, budući da je taj simbol već pripadao Guinness-u. Postignut je dogovor prema kojem je Guinness-ova harfa uvek okrenuta nadesno, a državni simbol nalevo.
Uživajte u tamnom pivu na irski način!
Naslovna fotografija: Pexels