Recept za omlet potiče iz 14. veka, a u Japanu i Španiji ga prave sasvim drugačije nego kod nas
Sva hrana dolazi odnekud, i iako možda niste razmišljali o poreklu omleta, ova činjenica može vam pomoći na pab kvizu ili sličnom druženju. Čak i ako niste tip za takvu igre, hrana ima bolji ukus kada znate njeno poreklo, kao i sastojke za pripremu.
S obzirom na to da je omlet popularna hrana za doručak i čini se da je tako širom sveta, pitamo se gde je sve počelo? Ko je došao na tu ukusnu ideju u kojoj uživamo za doručak. Naravno, sada postoji mnogo varijanti, jer je omlet dospeo u razne krajeve planete.
Ko je osmislio omlet?
Budući da je reč omlet francuskog porekla, niko vam neće zameriti što ste mislili da odatle potiče ovo jelo. Asocira na alumete i prvi put je upotrebljena u 14. veku za opisivanje onoga što danas zovemo omlet. Ono što je zabavno, ako ste ljubitelj jezika, jeste da se omlet nije koristio sve dok Cuisine Bourgeoisie nije objavljena kasnih 1700-ih. Kako bismo dodatno potvrdili francusko poreklo omleta, postoji priča o Napoleonu i njegovoj vojsci:
Car Bonaparta je sa svojom vojskom putovao kroz gradić u kojem je lokalni gostioničar pravio omlete. Kad je Napoleon probao, bio je toliko očaran njime da je naredio gradu da skupi sva jaja i napravi jedan veliki omlet za svoju vojsku. Niko nije siguran da li se ovaj događaj stvarno dogodio, ali to mesto slavi svake godine. Danas se nešto slično odigrava u Besjeru, u Francuskoj. Tamo svake godine prave džinovski omlet za čitav grad.
Istina je da je Francuska najverovatniji kandidat za poreklo omleta, ali zar Rim nije bio prvi? Rimljani su pripremali ovemele, koji se sastojao od meda i jaja. Osim Rimljana, Persijanci su takođe imali verziju omleta. Možda je, poput piramida, starima palo na pamet da umute malo jaja i mlečnih proizvoda, a zatim od toga pripreme doručak.
Dok se doktor Braun ne vrati sa svojih putovanja kroz vreme, možda nikada nećemo znati sa sigurnošću.
Različiti omleti
Nakon uvoda o poreklu jela koji ste pročitali, prelazimo na drugi deo u kome ćemo vam predstaviti različite varijante, koje se služe u Evropi i šire.
Španija
Omlet se ovde priprema s krompirom ili batatom koji je narezan na kolutiće i prodinstan na ulju. Uz krompir idu đumbir, luk i paprike, termički obrađeni pre nego što se ubace u umućena jaja. Dok se u Evropi i Americi omlet savija, u Španiji se priprema poput kolača, seče se na kriške za posluživanje.
Japan
U ovoj zemlji omlet se priprema u pravougaonom obliku, a ne u obliku kolača ili presavijeni i izgleda zahtevno za kuvanje. Ako pogledate recept, oblik vas vara, jer je prilično jednostavan za pripremu. Jaja se penasto umute sa šećerom, vodom i pirinčanim sirćetom pre kuvanja i serviranja. Svaki kolut je tanki sloj omleta i kada se izreže na komade, servira se s umacima.
Postoji mnogo više varijacija, ali idemo do one koju većina ljudi traži…
Američki protiv evropskih omleta
Iako poreklo omleta možda nije tako jednostavan odgovor, razlika između američkog i evropskog omleta jeste. Jaja samo imaju različite teksture zbog kuvanja.
U Americi se omlet peče tako da bude hrskaviji s obe strane, a u Evropi su mekaniji i pahuljastiji. Međutim, to ne znači da je tečan. Više je kremast, vrlo meke teksture.
Možda ste očekivali radikalne razlike, poput japanskog omleta u odnosu na američki, ali evropski stil pripreme je prilično sličan engleskom.
Povezana pitanja:
Da li je omlet britanski ili američki?
Iako je omlet francuska reč, ovo jelo prvo potiče iz stare Persije. Budući da je blizu Evrope i Britanije, može se sa sigurnošću smatrati da je omlet pre sa evropskog, a ne američkog kontinenta.
Šta čini omlet francuskim?
Ako omlet ima mekanu unutrašnjost i čvrsto je presavijen sa svetlim nadevom unutar njega, nazivamo ga francuski omlet. Ovo je glavna razlika između američkog i francuskog omleta. Američki omlet je deblji i hrskaviji.
Izvor: The Old European Restaurant
Naslovna fotografija: Phil Hei / Unsplash