Šafran – najskuplji začin na svetu
Etimološki gledano, reč šafran potiče od staro-francuske reči safran, a ona dolazi od latinskog izraza safranum, koji je zapravo izvučen iz arapskog za’farān, iliti persijskog zarparan. U prevodu znači „zlatna struna” ili „zlatne niti”. Šafran svakako i do danas jeste ostao – zlata vredan.
Neverovatni podaci o šafranu
Ne samo da je najskuplјi začin na svetu, već je najskuplja hrana na svetu. Parametar za to jeste njegova količina i težina u odnosu na cenu. Razlog zbog kog je šafran tako skup, jeste činjenica da je sama biljka veoma zahtevna za gajenje. Pored toga, napor ljudi koji ga beru takođe doprinosi visokim cenama. Šafran potiče od bljke crocus sativus, koja cveta jednom godišnje, a na sebi ima samo po tri tanke latice. To znači da se za 450 grama šafrana mora ručno ubrati 70.000 cvetića!
Šta treba da znate prilikom nabavke šafrana
Ukoliko možete, najbolje je da šafran kupite u specijalizovanoj prodavnici začina. Uvek izbegavajte šafran u prahu, te nabavite isključivo onaj u listićima. Staklena ambalaža je sigurnija, jer možete proveriti boju koja bi trebalo da bude što crvenija. Nešto manjeg kvaliteta jeste narandžasto-žućkasti šafran. Ako postoji mogućnost da pomirišete šafran, obavezno to učinite. Ono što tražite jeste slatkast miris, koji podseća malo na med, ali i malo na pokošeno seno. Zemlje porekla mogu biti različite, ali su za šafran najbolje: Italija, Španija, Turska, Grčka, Iran, i Avganistan.
Gde treba čuvati šafran
Baš kao i sve druge začine, šafran treba čuvati na tamnom i suvom mestu. To može biti polica, ormarić ili fioka gde inače držite začine. Ako iz nekog razloga želite da čuvate šafran na duže vreme, možete ga odložiti u frižider.
Kako da koristite šafran u kuhinji
Dobra vest je da vam nije potrebno puno šafrana tokom kuvanja. Prstohvat, iliti 12 komada listića-latica, biće sasvim dovoljno. Ne zaboravite i da će šafran brzo dodati izrazito žutu boju svakom jelu. Najbolji način da pokrenete aromu šafrana jeste da ga stavite u šolju, prelijete toplom vodom koja dolazi do četvrtine šolje, i ostavite da odstoji 10 minuta. Kasnije obavezno iskoristite ovu zlatno-žutu tečnost u kuvanju. Prepoznatljiva i delikatna aroma šafrana najbolje funkcioniše u jelima sa pirinčem, posebno u pilavu, rižotu i paelji. Solidno ide uz meso, kao što su kebab i ražnjići. Dodajte ga u soseve, musaku, riblji gulaš, domaće taljatele, krokete od povrća, zapečeni karfiol… Finu aromu šafran daje pecivima i kolačima. Isprobajte ga u krem bruleu, pudingu, sutlijašu, čajnim keksićima, tartu od voća, kolačima sa kokosom, i torti od šargarepe. Za zdravu verziju napravite čaj od šafrana sa đumbirom i medom. Oni koji vole manje zdrave napitke, neka smućkaju koktel od džina i šafrana.
Naslovna slika: www.slashgear.com