Spanać: Snažni kao Popaj
Verovali ili ne, spanać se u 17. veku, kad je Evropa ludovala za njim (lekari su ga proglasili lekom za sve!), spremao sa šećerom! Dva veka ranije Arapi su ga iz postojbine Irana doneli prvo u Španiju, gde se na pijacama prodavao svež ili skuvan u obliku loptica, pod nazivom espinoče.
Jelo od spanaća koje se kod nas najčešće sprema jeste pire od spanaća. Mnogi i ne znaju da mogu i nešto drugo da naprave. A toliko je mnogo recepata! Naravno, ukoliko volite spanać, verovatno ste isprobali sve što vam se učinilo interesantno. Mnogi recepti nisu tako poznati kod nas, a ako i jesu, na primer torta ili rolat od spanaća, spremaju se na sasvim drugi način. Isprobajte sve što nađete, spanać je u ovo doba godine tako lep i ukusan, da je prava šteta ako ga ne jedete dovoljno i u raznim varijantama.
Ukoliko imate malu decu, verovatno ste u fazi kad im govorite kako je onaj ko ručka spanać jak i zdrav, jer u spanaću ima gvožđa, a gvožđe daje snagu, od njega se prave i mačevi… Kao šlag na tortu dođe priča o Popaju, mornaru koji dobija neverovatne sposobnosti kad pojede konzervu spanaća – puca od snage i može svakoga da savlada, čuva Olivu i Kiću… Njemu je nasuprot Badža, sav okrugao i naizgled jak, ali on jede samo pljeskavice i ne može ni da potrči kako treba. Od svih majki koje poznajem, a tu ubrajam i sebe, nijedna nije propustila da makar ne pomene Popaja u vezi sa spanaćem, zdravljem i snagom. Dok su mi deca bila mala, kad god bi gledali crtani film s Popajem, onako usput bih pomenula: „Ju, ju, šta se desi od spanaća! Vidi ti to!” Da budem iskrena, nisam imala problema, moja deca su oduvek volela „da budu kao Popaj”, ali da sam se plašila, priznajem – jesam. I ja sam kao dete volela spanać, ali moja sestra nije. Sad ga obožava i ne može da se načudi kako su nekad morali da je mole da pojede „jednu kašiku za mamu, jednu za tatu, jednu za Miju (to sam ja)”.
Gospodin muž, inače veliki ljubitelj mesa i svega od mesa, i kome nikako nije jasno kako meso nije svima omiljena hrana, kad god vidi salatu od presnog spanaća, s malo neverice i mnogo neodobravanja, kaže: „Sad će moja žena sve to da popase!” Naravno da ću popasti, sa zadovoljstvom. Jok, ti ćeš!
Biološki parametri
U 100 g spanaća je:
- 61 kJ
- 2,2% belančevina
- 3,9% ugljenih hidrata i
- 0,3% masti.
Od sveg lisnatog povrća, u njemu je najviše hlorofila. Sadrži dosta vitamina C i karotina, gotovo sve vitamine grupe B i nijacin.
Od minerala ima: kalijum, kalcijum, magnezijum, natrijum, fosfor i gvožđe, kao i niz mikroelemenata kao što su: mangan, bakar, cink, kobalt, fluor i jod.
Zbog oksalne, urinske i purinske kiseline trebale bi da ga izbegavaju osobe koje boluju od gihta, artritisa, reume i žučnih ili bubrežnih kamenaca. Kristalčići oksalne kiseline mogu da zatvore bubrežne kanale. Najviše ih je u peteljkama i rebrima spanaća, pa ih treba odstraniti.
Međutim, delovanje oksalne kiseline može da se ublaži mlekom ili pavlakom jer se stvara netopljiv kalcijumov oksalat koji se izlučuje iz organizma.
Mladi i stari spanać
Razliku između mladog i starog spanaća uočićete po izgledu listova. Mladi ima najčešće po jedan list svetlozelene boje i glatke je površine, a star ima mnoštvo tamnozelenih reljefnih listova na jednoj stabljici i mnogo je većih dimenzija. Kuvan i oceđen spanać trebalo bi da stavite u staklene ili porcelanske posude umesto metalnih kako bi se sprečila oksidacija.