“Imam se onesvestio” je klasik turske kuhinje: Punjeni patlidžan koji doslovno obara s nogu
Imam bayildi (tr. Imam se onesvestio) je jelo koje je deo tradicionalne turske kuhinje. Njegov glavni sastojak je plavi patlidžan i pravi je jesenji gurmanluk koji krije vrlo zanimljivu priču.
Legenda, koja je povezana sa ovim jelom, govori da ime samog jela, Imam bayildi, što u prevodu sa turskog znači onesvešćeni imam (imam bayildisao, odnosno baldisao), potiče još iz davne prošlosti. Prema predanju, supruga jednog imama je pripremila ovo ukusno jelo sa patlidžanom, koji je punjen lukom, paradajzom i belim lukom. Poslužila je ovo jelo svom suprugu hladno, pripremljeno sa maslinovim uljem i imamu se toliko dopalo, da je pao u nesvest od oduševljenja.
Druga legenda povezuje Imam bayildi sa drugim imamom koji se onesvestio, ne zbog ukusa jela, već zbog količine maslinovog ulja koje je potrošila njegova supruga, da ga je nestalo i nije mogla ponovo da mu pripremi omiljeno jelo.
Nezavisno od toga, da li u nekoj od legendi ima bar malo istine ili ne, Imam bayildi je izuzetno ukusno jelo, u koje ćete se sigurno zaljubiti, kada ga probate.
Prema tradicionalnom receptu za imam bayildi, u patlidžanu treba napraviti zareze koji se napune dinstanom omekšalom šargarepom, lukom i paradajzem. Kod nas je recept modifikovan, pa su patlidžani obično presečeni na pola po dužini (kao čamci) i onda napunjeni tradicionalnim nadevom od povrća, u nekim verzijama i mlevenim mesom, pa zapečeni.
Originalni recept za Imam bayildi
Napomena: Jelo možete spremati kako treba, tj. možete da pržite plavi patlidžan. Druga varijanta je da ga dobro namažete maslinovim uljem i ispečete u rerni. Svakako da je originalna priprema ukusnija, ali ako brojite kalorije – zna se: rerna.
Maslinovo ulje je obavezno u oba slučaja, jer nema nikakvog smisla, ni logike da se u jelima mediteranskog tipa koristi druga vrsta ulja.
Glavna stvar koju želite da postignete u sve 3 faze pripreme (prženje patližana, prženje fila, pečenje jela u rerni) – je apsolutna mekoća svih sastojaka. Sve mora da bude “super soft“. A evo i recepta.
Sastojci:
– 4 plava patlidžana
– 250 ml maslinovog ulja
– 3 srednja crna luka
– 1 veća zelena paprike
– 8 čenova belog luka
– 2 srednja paradajza
– ½ veze peršuna
– 1 kašika šećera
– so (40 g za potapanje patlidžana + za fil)
– biber
– čili, po želji
– oko 200 ml soka od paradajza
Priprema:
Skinite listove s plavog patlidžana, ali ostavite dršku. Ljuštilicom skinite koru, tako da se naprave „zebra štrafte“. Sipajte u 1 l vode 40 g soli, pa ostavite patlidžan u slanoj vodi oko 30 minuta. Nakon toga, osušite ga ubrusima. Zagrejte se 200 ml maslinovog ulja i patlidžan pržite dok ne postane zlatan.
Za to vreme, isecite luk na tanke polumesece. Tanko nasecite papriku. Naseckajte beli luk. Paradajz oljuštite i iseckajte na kockice. Na 50 ml maslinovog ulja prvo pržite crni luk, zatim dodajte papriku i beli luk – a na kraju i paradajz. Začinite solju, šećerom, biberom i čilijem – zatim sipajte 200 ml vode. Sve neka se kuva na srednjoj temperaturi oko 20-30 minuta. Kad je gotovo i prohladi se, dodajte i peršun.
Plavi patlidžan stavite u posudu za pečenje i rasecite na pola – ali ne do kraja. Tek da se napravi „džep“ koji se puni isprženim povrćem. Ostatak tečnosti i povrća se malo izgnječi ili izblenda, pa prelije preko punjenih patlidžana.
Jelo se peče na 170-175 stepeni oko 30-40 minuta. Servira se ili mlako, ili hladno.
Prijatno! I pazite da ne padnete u nesvest 🙂
Naslovna fotografija: Shutterstock