• Početna
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
Facebook Twitter Youtube Instagram
City Magazine

Unesi pojam i pritisni enter

  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
City Magazine
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
Kako se pravi parizer? Za domaću, zdraviju varijantu trebaće vam mnogo više od 259 dinara
Foto: Screenshot / N1

Kako se pravi parizer? Za domaću, zdraviju varijantu trebaće vam mnogo više od 259 dinara

CityMagazine
11.09.2023. 3 min Recepti

Nakon što je predsednik Aleksandar Vučić predstavio novu, jeftiniju potrošačku korpu u Srbiji, pariska kobasica, odnosno pileći parizer od 259 dinara, izdvojio se kao jedan od proizvoda kome je naglo skočila popularnost.

Kada kažemo porasla popularnost, mislimo na onu na društvenim mrežama i po medijima gde se danima govori o dotičnom parizeru, da je na koncu svega i predsednik najavio da će za doručak napraviti sendvič sa parizerom i majonezom.

Budući da većina industrijskih pilećih parizera u sebi ima jedva 3 odsto pravog pilećeg mesa i dosta štetnih aditiva i konzervanasa, predlažemo da probate zdraviju verziju koja će vas definitivno više koštati, ali bar ćete znati tačno šta unosite u sebe.

Kako da sami napravite parizer (pileći, ćureći ili od nekog drugog mesa)?

U odnosu na industrijski parizer, razlika nije toliko u izgledu, koliko u mirisu i ukusu, što je i razumljivo kada je ovaj domaći parizer napravljen samo od mesa i malo začina, piše blog Kuvarancije.

Kako se pravi parizer? Za domaću, zdraviju varijantu trebaće vam mnogo više od 259 dinara
Parizer, foto: Zoonar GmbH / Alamy / Profimedia

Šta je potrebno za domaći parizer:

– 500 g presnog pilećeg ili ćurećeg mesa,
– 100 g dimljene slanine ili šunke (nije obavezno, ali dodajte ako volite “dimljeni” miris),
– 1 crvena paprika (slatka ili ljuta zavisi od ukusa),
– 1 kašikica soli,
– 1/2 kašikice mlevenog bibera,
– malo peršunovog lišća,
– 1 puna kašikica mlevenog korijandera,
– 1/2 kašikice mlevenog komorača,
na vrh kašikice mlevenog kima,
aluminijumska folija.

Napomene:

Ako nemate blender ili neki “supersecko”, meso sameljite više puta na mašini za meso kako bi bilo što sitnije.

Umesto piletine ili ćuretine možete koristiti i bilo koje drugo meso s tom razlikom da mu kasnije prilagodite i dužinu kuvanja.

Od začina je, osim soli, obavezan mleveni korijander, koji čini osnovu i specifičnost “parizer” mirisa. Drugi obavezan začin je biber. Ako parizer pravite zbog dece i za decu, onda naravno izbacite i ljute začine i smanjite količinu soli.

U zavisnosti od toga za koliko osoba pravite, po potrebi možete i smanjiti količinu mesa, jer ovaj parizer (pošto osim soli nema drugog konzervansa, stabilizatora i sl.) ne sme dugo da stoji (2-3 dana najduže). U pitanju je samo kuvano meso koje i inače ne biste dugo držali u frižideru. Bolje je da pravite češće manje količine, pogotovo ako kuvate za decu.

Možete koristiti kako slatku, tako i ljutu svežu papriku u različitim bojama da bi parizer bio šareniji.

Priprema:

Meso i dimljeno meso sameljite na mašini za meso, ili ga sitno naseckajte. Samleveno meso stavite u blender (secko, kako god da ga nazivate). Dodajte, so, biber i začine. U blenderu meso sasvim usitnite, treba da izgleda kao pašteta. Na kraju, iseckajte i svežu papriku i peršun. Najbolje je da ih na kraju dodate u blender, ali ih meljite kratko, tek toliko da od paprike dobijete sitnije kockice, ali da se ne napravi pasta.

Ovu smešu probajte, liznite samo, nemojte jesti presnu piletinu ili ćuretinu, a po potrebi dodajte soli i ostalih začina. Od ove smese dobro umesite i napravite rukama roladu, premažite je uljem i čvrsto je umotajte u aluminijumsku foliju. Krajeve folije uvrnite i napravite paket da izgleda kao velika bombona.

Ovu “bombonu”, od mesa u foliji, stavite u provrelu vodu, smanjite temperaturu ringle na jedinicu ili dvojku, poklopite i kuvajte oko sat vremena, na niskoj temperaturi (ono kad tek malo struji voda).

Skuvanu salamu odn. parizer ocedite od vode i ostavite umotano u foliji dok se sasvim ne ohladi. Ohlađen parizer isecite na kriške i… navalite 🙂

Napomena 2:

Od suvljeg i manje masnog mesa, kao što je npr. belo meso, parizer će biti suvlji i čvršći. Ako želite da bude sočniji i mekši ili dodajte više masnoće ili koristite neko masnije meso. Svakako u ovom receptu nemate mnogo šta da pogrešite.

Ako želite malo drugačiju teksturu u samleveno meso dodajte i malo krupnije kockice mesa, ili kockice sira, delovaće šarenije kad ga budete sekli.



   



Oznake:

aleksandar vučićpariska kobasicaparizer

Podeli

Zaprati Autor

CityMagazine

Ostali članci

Vučić i parizer: Imamo dva jela sa posebnom kobasicom, a nije sendvič s majonezom
Prethodni

Vučić i parizer: Imamo dva jela sa posebnom kobasicom, a nije sendvič s majonezom

Puslice: Imamo recept koji uvek uspe
Sledeći

Puslice: Imamo recept koji uvek uspe

Sledeći
Puslice: Imamo recept koji uvek uspe
12.09.2023.

Puslice: Imamo recept koji uvek uspe

Prethodni
11.09.2023.

Vučić i parizer: Imamo dva jela sa posebnom kobasicom, a nije sendvič s majonezom

Vučić i parizer: Imamo dva jela sa posebnom kobasicom, a nije sendvič s majonezom

Trenutno nema komentara! Budite prvi

    Ostavite odgovor Odustani od odgovora

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Najnovije

    žikina dinastija
    Pre Nikole Koje i Borisa Milivojevića, on je bio Miša iz serijala Žikina dinastija: Pogledajte kako danas izgleda
    CityMagazine
    eva braun
    Kako je nastajala pop muzika u inat užasnom vremenu: 30 godina kultnog albuma grupe Eva Braun
    CityMagazine
    Kalum Tarner
    Da li je Kalum Tarner naš sledeći Džejms Bond? Evo šta znamo
    CityMagazine
    žikina dinastija
    Gledao sam novi nastavak filma “Žikina dinastija” i rešio da rangiram svih 11 naslova iz ovog serijala
    CityMagazine
    hbo max decembar
    Decembar na HBO Max-u: Od prazničnih specijala do horora
    CityMagazine

    PopKultura

    • Pozorište
    • Muzika
    • Knjige/Stripovi
    • Intervjui
    • Fotografija
    • Film/TV
    • Art

    Moda i lepota

    • Trend
    • Moda
    • Lepota
    • Dom i dizajn

    Scena

    • Zabava
    • Poznati
    • Flešbek
    • Društvene Mreže
    • Aktuelno

    Gastro

    • Restorani
    • Recepti
    • Kafići
    • Gourmet
    • Lifestyle
    • Zdravlje
    • Sex
    • Putovanja
    • Automobili

    Vodič

    • Tribine
    • Stand-up
    • Sport
    • Sajmovi
    • Predstave
    • Pozorište
    • Konferencije
    • Koncerti
    • Književne večeri
    • Izložbe
    • Humanitarni događaj
    • Festivali
    • Clubbing
    • Bioskop
    • Kontakti
    • Uslovi korišćenja
    • Pravila privatnosti
    • Kolačići

    Pratite City

    Youtube Facebook Twitter Instagram

    Prijavi se na newsletter

    Prijavite se na naš njuzleter i obezbedite sebi nedeljnu dozu gradskih dešavanja i zanimljivosti.

    Uspešno ste se prijavili na City Magazine njuzleter, hvala.

    ✖