Jedinstveno gastronomsko iskustvo Fine dining-a u „Vili Gospava” je nešto što ćemo dugo pamtiti
Fine Dining postaje realnost srpskih restorana i sa pojavom vesti o pojavljivanju Mišelinovih zvezdica kod nas, ovaj talas će možda i prestići onaj klasičan običaj neprijatno velikih porcija, koji je toliko godina podržavan kod nas. Prisustovali smo jednoj takvoj „finoj večeri” u organizaciji „Vile Gospava”.
„Vila Gospava” je jedan od prestižnijih beogradskih restorana, koji se izdvaja drugačijim ambijentom, ali i unikatnom kuhinjom. U saradnji sa italijanskom grupacijom Chief for Life koju isključivo vode Mišelinovi kuvari, napravili su jedinstveno gastronomsko iskustvo koje su nam priredili cenjeni Šefovi kuhinje, gosti iz Breše – Ljubica Komlenići i Debora Masari, uz domaćina Bojana Lacmanovića.
Fantastična gala večera bila je sastavljena od pet jela i naravno deserta. Na meniju su bili Hrskava hobotnica na pireu od belog celera sa sosom od žutog paradjza, a zatim i Black Angus sa Beluga kavijarom.
Nakon toga su stigli Ravioli sa jastogom u ribljoj čorbi, da bi se nadovezali na Brancin iz Kanaria, žele od graška i vićentinski sos. Za kraj je stigao i Teleći osebuko na kremi od kukuruznog brašna, a onda i desert – Tiramisu Debora Masari by Ignio Masari Alta Pasricceria.
Ne postoje reči koje mogu da opišu ovaj sudar ukusa koji harmonično teče kroz vas. Troje šefova se zaista potrudilo da ovo ne bude bilo koje obično veče u restoranu. Debora Masari je ćerka maestra masarija koji decenijama u Breši vodi jednu od najboljih poslastičarnica na svetu, a recept za tiramisu se u njenoj porodici prenosi s kolena na koleno.
Iz „Vile Gospave” su nam još rekli da je Srbija još uvek na začetku razvoja gastronomske fine dining scene, ali da će tome svakako pomoći i to što se očekuje dolazak Mišelinovih zvezdica u našu zemlju.
Jedna od kuvarica koja radi sa takvim restoranima je i Ljubica Komlenić. Široj javnosti je možda poznatija kao osoba koja se brine o ishrani Novaka Đokovića. Ona nam je rekla da za poboljšanje kulture fine dining-a, potrebno je da se kuvari uključe sto posto u toku večere i da gostima objašnjavaju šta rade i približe im ceo proces. A on ume da bude jako dugačak i kompleksan.
– „Iza svakog jela postoji studija. Ako poslužite brancin, vi morate da znate kako se on hrani, gde živi, da li njegova koža proizvodi negativan ili pozitivan holesterol. Moramo da znamo da radimo na određenim temperaturama, odnosno kako se koje povrće ili životinja ponaša na nekoj temperaturi. Ili, na primer, hobotnica koju ste večeras jeli, moramo da poznajemo njenu strukturu i kolagen. Sve su to neke stvari koje moraju prvo da se obrade da bi vi večeras sve to dobili za stolom”, ispričala nam je ova genijalna kuvarica.
Kako su nam rekli u samoj Vili na kraju, ova večera je na neki način najava jednog većeg događaja koji će se dešavati na jesen u Beogradu. Sa mnogo većim brojem gostiju, ali i većim brojem Mišelinovih kuvara.
Naslovna fotografija: Vila Gospava /Andrej Nihil