Ako i vas potresaju cene u srpskim prodavnicama, ovo poređenje će vas dotući
U poslednje vreme najveći napad anksioznosti dobijem kada dođe vreme da u radnji istresem sadržaj svoje korpe i platim račun. Još uvek se očito nisam prilagodila svakodnevnim izmenama cena, pa ne proveravam baš svaku stvar za koju se uhvatim. Budući da sam veoma dosadna osoba koja bi svakog dana mogla da jede isto, sadržaj moje korpe je svaki put prilično sličan, ali račun je iznova i iznova drugačiji – nažalost, u korist radnje a ne mog novčanika.
Inspirisana temom ovog dana, a to je cena tunjevine u našim radnjama, rešila sam da proverim kako stvari stoje u Egiptu, gde ću uskoro ponovo obavljati kupovine. Budući da mi nije prvi put da deo godine provodim tamo, znam da mogu da prođem dosta jeftinije, ali kako tamo nisam išla otkad je krenulo ludilo sa inflacijom, mentalno sam se spremila za slične šokove kao i u našim radnjama.
Međutim, Egipat je prijatno iznenadio. Prva pretraga bila je, naravno, tunjevina od koje je sve i počelo. U našim radnjama, konzervu tunjevine plaćamo 514 dinara. U Egiptu – 145 dinara.
Prelistala sam aplikaciju marketa u koji najčešće idem kada sam tamo. Naravno, kada bih išla na pijacu, uštedela bih mnogo više ali egipatska pijaca je odlična ukoliko volite da na licu mesta izaberete živu i zdravu životinju, pa da je onda prodavac kolje i čerupa pred vama, pa da vam je onda preda, pa da je onda vi kod kuće dalje čerečite. Takođe je odlična i ukoliko ne volite asfalt, već da bauljate po gomili peska punog otpada, a sve to noću jer preko dana ni na ulicama ni na pijaci nema praktično nikog – svi dolaze kasno popodne. Budući da ja volim da kupujem ujutro, u radnji i da se ne upoznajem sa vlasnicima bataka koje planiram da pripremim, uglavnom se držim supermarketa.
Takođe, prilikom upoređivanja cena trudila sam se da izbegavam proizvode na akciji u obe zemlje. Ipak, nisam uspela u slučaju praška za veš i sada pouzdano mogu da potvrdim da je skandalozno jeftiniji od istog tog u Srbiji čak i kada je srpski na popustu. Da ne govorim o tome da je uz to i prašak u Egiptu čak i bolji – to biste, naravno, očekivali od deterdženta u Nemačkoj recimo, ne u Egiptu, ali tako je kako je.
Još jedna napomena – gledala sam stvari koje ja najčešće kupujem. Recimo, suncokretovo ulje je standardno skuplje u Egiptu, što mene ne pogađa posebno jer ga trošim vrlo malo. S druge strane, puter je neverovatno jeftiniji – što se tiče proizvođača koje imamo i u Srbiji, razlika i nije toliko skandalozna, ali puter uvezen iz Ukrajine ili Rusije je smešno jeftin. Opet, kako nisam bila u Egiptu od početka rata, sigurna sam da je situacija i tu drugačija, ali i dalje je jeftiniji na severu Afrike nego usred Evrope.
Inače, Egipat je takođe trenutno usred reklamne kampanje u kojoj pokušavaju da namame turiste iz Evrope da zimuju u Egiptu, što opet ima smisla – nema računa za grejanje. U toku cele moje zime u Egiptu, klimu uključim par puta u toku noći, dok se preko dana usred zime znojite u šortsu i majici. Jedini minus u celoj priči je to što direktnih avionskih karti ove godine jedva da ima i što su skandalozno poskupele. Međutim, kako ovde rastu cene iz dana u dan, čini mi se da se i ta višestruko skuplja karta isplati već kroz dve nedelje, pa ako imate mogućnost da radite od kuće – eto ideje za jedno zimovanje za pamćenje.
Naslovna fotografija: Profimedia