Pouke iz prošlosti: Rogonja s maramom
Čuvenu pesmu U tem (tom) Somboru, uoči Prvog svetskog rata napisao je Somborac Blaško Marković, tamburaš, inače zidar po profesiji. Već u prvoj strofi ove vesele pesme, autor napominje da u Somboru toliko svega ima da i „žene piju vina”. Zašto bi bilo čudno da žene piju vino? Nije uopšte! Piju ga od kako je i vina! O tome ima mnoštvo pisanih tragova.
Stihovi možda svedoče o opuštenoj atmosferi koja je u ta vremena, pre raznih tragičnih događaja, vladala u gradu. Uostalom, ovo nije priča o ženama pijanicama, već o ljubavnoj prevari. Za početak, setimo se reči Isaka Baševisa Singera: „I u ljubavi, ljudi se međusobno varaju, a kada varaš nekoga, varaš i sebe. Verujem da veliki deo istorije čovečanstva, čini istorija prevara samog sebe, kao i drugih“.
Novinski članak iz decembra 1933. godine govori o preljubničkoj tragediji koja se zbila upravo u „tem Somboru“. Baš kao što ni ženska sklonost ka vinu nije velika novost, ni bračne prevare nisu nešto što bi nekoga iznenadilo. Osim prevarenih.
Dakle, u mirnoj Preradovićevoj ulici, negde pred podne, iz jedne kuće začula se dreka. Deca koja su se igrala napolju, odmah su pritrčala, privučena onim što se dešava. Imali su šta da vide: krupnog i dobro poznatog opštinskog policajca kako beži preko blatnjavog dvorišta. Za njim je jurila nepoznata razjarena žena koja ga je po glavi svom snagom mlatila gumenim policijskim pendrekom! Deci je ona bila nepoznata. Nikada nisu videli tu komšinicu. Zato su pozvali roditelje.
Budući da je u toj kući živeo drugi gradski policajac, susedi su pomislili da ga supruga tuče. Međutim, to nije bio on, već njegov kolega. A napasnica nije bila domaćica kuće. Štaviše, ona je vrišteći jurila za nepoznatom, pobesnelom ženom sa maramom! Zapomagala je koliko je grlo nosilo.
Ko je uopšte bila razjarena žena?
Trčeći sve brže, udarala je policajca bez milosti. Uopšte mu nije uspevalo da se odbrani. Nekako se ipak dokopao kapije, ali, na njegovu nesreću, kapija je bila zaključana! Policajac je onda pokušao da je preskoči, ali avaj! Trpeći udarce pendrekom, begunac se zakačio za klin na tarabi i ostao da visi. Ni ta činjenica nije smekšala razgoropađeno srce žene povezane maramom. Kako je novinar zabeležio „udarala je po policajcu, kao da trese tepihe“. U međuvremenu, susedi su se pribrali i stali da obuzdavaju goropadnicu. Kada joj je spala marama, sa zaprepašćenjem su videli da to zapravo i nije žena, već da se ispod marame (kao i suknje) krije muškarac. Pravi domaćin kuće. Takođe policajac.
Naposletku se sve razjasnilo. Policajcu iz Preradovićeve ulice dojavili su da mu žena nije baš verna. Dok je on čuvao spokojstvo somborskih građana patrolirajući, ona se kod kuće zabavljala sa drugim čovekom. Prevareni muž je već i sam primetio da je ženino ponašanje čudno. Počeo je da je vreba i smislio plan. Rekao joj je da će ceo dan biti odsutan, te da neće dolaziti kući do večeri. Izašao je rano i sakrio se kod prvog komšije. Tu se preobukao u žensku odeću i vezao maramu kako ga niko ne bi prepoznao. Pod suknjom je sakrio pendrek. Na njegovu nesreću, nije trebalo dugo da stražari. Ubrzo se pojavio njegov kolega, inače dobar prijatelj! Prošao je kroz kapiju i ušao pravo na vrata. Bez kucanja! Naravno, nije mu zapala za oko žena sa maramom koja je šetkala oko kuće. Ljubomorni policajac sačekao je još malo i zatim se polako uvukao u predsoblje. Odmah je video šta se tu zbiva: njegova žena i njegov prijatelj već su bili na devetom nebu!
I onda, jasno. Pao mu je mrak na oči. Banuo je u sobu i pre nego što su se ljubavnici osvestili, prevareni je izvadio pendrek i počeo njime da udara preljubnika. Ovaj se odmah dao u beg.
I tako, još jedno zrno peska u pustinji istorije ljudskih prevara gde se svi međusobno varaju, varajući pritom i sebe same. Istini za volju, danas trik sa prerušavanjem ne bi bio toliko efektan zbog hirovitosti današnje mode u kojoj je sve dozvoljeno i marama ne čini ženu. Pa ni suknja. Pendrek, takođe. A posebno su anahroni stihovi pesme U tem Somboru: „Ženiću se ja, žena mi treba. Koja znade svašta radit’, a ja ću se gospodarit’ u tem Soboru!“
Današnji preljubnici padaju na ispitu u veštini rukovanja novim tehnološkim spravama. Tu je takođe na delu svojevrsno prerušavanje. Samo druge vrste. Ali podrazumeva varanje sebe samog…
Naslovna fotografija: Sombor 1698/ Wikipedia