Veliki test letnjih guma: Samo tri modela dobila jasnu preporuku – evo šta kupiti, a šta preskočiti
Veliki test letnjih guma koji je sproveo ADAC u saradnji sa drugim evropskim auto-klubovima ponovo je pokazao ono na šta stručnjaci godinama upozoravaju – najvažnija je ravnoteža performansi. Testirano je 16 modela letnjih guma dimenzije 225/50 R17, a fokus je bio na bezbednosti na suvom i mokrom kolovozu, trajnosti, potrošnji goriva, buci i uticaju na životnu sredinu, prenosi Auto klub.
Rezultati pokazuju da na tržištu ima dosta solidnih proizvoda, ali da samo tri modela nude uverljive performanse u svim kategorijama, bez većih kompromisa.
Najbolje ocene
Najbolje ocenjena guma na testu je Continental PremiumContact 7 sa ukupnom ocenom 1,9 i preporukom „vrlo preporučljivo“. Ovaj model je ostvario najbolje rezultate kada je reč o bezbednosti, kako na suvoj tako i na mokroj podlozi. Odlikuje ga visoka trajnost, niska potrošnja goriva i dobra ekološka ravnoteža, dok mu je jedina zamerka nešto viši nivo buke.
Vrlo dobru ocenu dobio je i Pirelli Cinturato (C3), sa ukupnom ocenom 2,2. Ova guma pokazala se kao veoma sigurna i stabilna u različitim uslovima vožnje, uz dobru trajnost i efikasnost, ali je takođe nešto bučnija.
Treći model sa jasnom preporukom je Goodyear EfficientGrip Performance 2, sa ocenom 2,3. Posebno se istakao izuzetno dugim vekom trajanja i niskim trošenjem, dok su manji nedostaci primećeni na mokroj podlozi i kod akvaplaninga.
Sredina tabele
U sredini tabele nalaze se modeli koji su ocenjeni kao „preporučljivo“, ali uz određene kompromise. Firestone Roadhawk 2 nudi dobru bezbednost, ali ima slabiju trajnost. Falken Ziex ZE320 je lagana i štedljiva, ali ne traje dugo kao konkurencija. Bridgestone Turanza 6 i Michelin Primacy 5 posebno se izdvajaju dugim vekom trajanja i niskim trošenjem, ali ne briljiraju u svim bezbednosnim kategorijama. Maxxis Premitra HP6 i Kumho Ecsta HS52 nude solidne performanse, ali pokazuju slabosti na suvoj ili mokroj podlozi.
Niže na listi nalaze se modeli koji su upotrebljivi, ali zahtevaju oprez pri kupovini. BFGoodrich Advantage i Hankook Ventus Prime4 imaju slabije rezultate na mokrom kolovozu. Vredestein Ultrac+ pokazuje kraći vek trajanja, dok Greentrac Quest-X ima izraženije slabosti na mokroj podlozi i veće trošenje.
Na začelju liste
Na začelju su tri modela sa samo delimičnom preporukom. Lassa Revola i Leao Nova-Force Acro pokazuju ozbiljne nedostatke, posebno na suvoj podlozi i u pogledu trajnosti. Linglong Sport Master predstavlja zanimljiv paradoks – ostvario je najbolji rezultat na mokrom kolovozu, ali je veoma slab na suvom, brzo se troši i ima kraći vek trajanja, zbog čega je ukupno ocenjen najlošije.
Zaključak testa je jasan: prilikom kupovine letnjih guma najvažnija je uravnoteženost performansi. Nije dovoljno da guma bude odlična samo na mokrom ili samo dugotrajna – ključ je u ukupnoj sigurnosti u svim uslovima vožnje. Oni koji žele maksimalnu sigurnost bez kompromisa trebalo bi da se opredele za jedan od tri najbolje ocenjena modela, dok ostali moraju biti spremni na određene ustupke u zavisnosti od prioriteta i budžeta.

Bitan parametar brzo se troši.. Koliko tačno brzo!?? I npr. voziš 5-10k godišnje.. Npr. 4x jefinija guma.. a drugi parametri ok..
Ma idi… Možda i prodavac od kojeg da kupimo. Nisu džabe dali novac a da ih ne izreklamirate do kraja. Ja Lasu vozim već 8 godina. Savršena guma.
Ma jel,a za te 4 gume treba da dam hiljadu evra…Tako pljuju ove jeftine zimske,a ja sa Linglong prošao zimu odlično…
Користим искључиво Тигрове гуме – најбоље гуме !
Dajte test metlica za brisace. Napisace dojceri da im je Bosch dobar, zapravo tesko djubre.
Još kad bi vam neko i poverovao
najbolje gume na svijetu uniroyal, probajte pa se uvjerite. vozio na michelin, semper continet.barum, kumho, toyo sve super, ali uniroyal nenadmasan.
Kakva glupost, upravo je GY guma pravljena za vlažnu podlogu.
Dobra je svaka, ako je nova. Ne vozi se formula 1 pa da tu neke prformanse teažiš. Ako voziš normalno i guma nova, nema zime.
Pa da li svi u komentarima mislite da guma Linglong ili Tigar koje kostaju 5000 rsd i Continental od 10000 mogu da se porede ? Ko veruje taj se ustvari laze jer nema ili ne zeli da daje pare na dobru gumu. Ne mora najskuplja ali ja Linglong i Tigar vise ne stavljam ni na kolica za beton. Izuzetno nesigurne i brzo se raspadaju
A gde je ovde Tigar?
Kupovao Miselin,Kontinental,Henkok,Fuldu,Laufen,Danlop,Bridzston…sta god,nove su sve dobre ali guraju mi maks.3 sezone.Vise ne kupujem skupe gume jer mi traju isti period kao i neke srednje klase a u zbiru izađu dosta povoljnije.Zimske mi takode traju u proseku 3 sezone a na primer Viking mi se pokazala kao odlicna zimska guma,probaću sledeći put i letnje njihive…