Dragoljub ili Mirisni zec: Evo nekoliko biljaka savršenih za vaš balkon
Lepo cveće na balkonu čini da dom lepše diše, bilo da odlučite da uzgajate začinsko bilje, povrće ili jednogodišnje cveće.
Međutim, kod višegodišnjih biljaka glavni problem jeste prezimljavanje.
Priroda je uvek bolji prostor od saksije za uspešan rast biljaka, međutim, kako krenizdravo.dnevnik.hr navodi, i malo poznavanje učiniće da vaš balkon procveta i ulepša ambijent.
Uzgoj balkonskih biljaka
Najpre je važno da odlučite da li želite da posadite niske, kompaktne biljke ili viseće biljke u kutijama. Penjačima i puzavicama treba obezbediti podršku za penjanje. Neke biljke zahtevaju da budu na vreme povezane, a gotovo sve redovno skupljanje uginulih cvetova kako bi plantaža izgledala uredno i kako bi se obezbedio pravilan rast biljke.
Prilikom izbora biljaka za gajenje na balkonu važno je voditi računa i o lokaciji balkona, pri čemu je najvažnija njegova orijentacija.
Petunije, recimo, neće dobro proći na severnoj strani ako su izložene jakim vetrovima. Za takva vetrovita mesta bolje je koristiti niske i čvrste biljke, kao što su baštenske tratinčice, somot, mirisni zec ili sanvitalija.
Takođe, trebalo bi da napravite razliku između biljaka koje podnose sunce i one kojima je sunčeva svetlost potrebna. Tako je za bujan rast i razvoj cveća, letnjoj zvezdi, rosiki, petuniji, letnjoj žalfiji, sanvitaliji, nevenu, pustinjskoj ruži, sporiši, maćuhicama i vresu potrebno mnogo sunca.
Puter, neve, zlatni šeboj, lokvanj, lobelija, lobularija i kafifika ljubitelji su umerenog sunca i delimične senke.
Briga o balkonskom cveću
Učestalost zalivanja zavisi od potreba same biljke, ali i od položaja tegli ili sanduka. Što je više biljaka u kontejneru, potrebno je češće zalivanje, naročito u sušnim periodima. Zemlja se brže suši na sunčanim i vetrovitim lokacijama, zbog čega je treba redovno opipati i proveravati vlažnost iste.
Kada je zalivanje u pitanju, važno je izbegavati hladnu vodu direktno iz vodovoda, što se odnosi i na balkonsko i sobno cveće.
Takođe, ponekad biljke zahtevaju đubrivo bogato fosforom kako bi što bolje cvetale. Važno je đubriti biljke odmah nakon zalivanja. Biljke koje ćete uneti unutra preko zime ne smete đubriti posle septembra.
- Biljka Dragoljub
Ovaj cvet potiče iz planinskih šuma Srednje i Južne Amerike, a najčešće dolazi u narandžastoj boji, mada ima i grimizne, bele i žute. Cveta od sredine leta do oktobra. Dragoljub je veliki ljubitelj sunca, ali uspešno podnosi i polusenku. Zahteva vlažno zemljište tokom cele vegetacije do jeseni. U periodu rasta treba ga hraniti svakih 14 dana đubribom bogatim fosforom.
- Mirisni zec
Naša najzahvalnija jednogodišnja letnja cvetnica jeste Mirisni zec. Na dobroj lokaciji neumorno će cvetati od maja do prvih mrazeva. Možee birati između mnogih podvrsta ovih cvetova, jer dolaze u različitim visinama rasta i u različitim bojama, tako da možete pronaći plavo, belo, roze i crveno.
Ova biljka zahteva mnogo sunca, pa je najbolje držati je na južnim i zapadnim balkonima. Kada naraste do 20 santimetara, treba ga jako podrezati da raste u đirinu, a ne u visinu.
- Letnja zvezda
Postoji mnogo oblika ove prelepe biljke, pa razlikujemo niske, srednje i visoke vrste rasta, kao i rano, srednje i kasno cvetanje, a nudi se i čitav niz boja.
Letnja zvezda mora se pažljivo zalivati jer se zemlja oko biljke nikada ne sme potpuno osušiti. Odgovara joj humusna i prozračna zemlja, a potrebno je đubriti je jednom mesečno. Raskošne boje doi će do izražaja u kombinaciji sa jakim sunčevim zracima.