Šetnje okolinom Beograda
Jednom mesečno organizuju se besplatne planinarske šetnje u okolini Beograda. Obilaske manje poznatih oboda grada koje odlikuju mir i prelepa priroda organizuju iskusni planinarski vodiči, dobrodošli su svi zainteresovani, a punjenje baterija je zagarantovano.
Dragan Dimitrijević, idejni tvorac, glavni organizator i vodič ovih tura, u razgovoru za City Magazine kaže da mu u svemu pomaže tim ljudi.
„Sa mnom je uvek moja supruga Vesna, planinarski vodič, koja vodi evidenciju učesnika i ima najteži zadatak – da brine o začelju kolone. Tu je i Milan Vitanović sa kojim se dogovaram o narednim akcijama i koji vodi šetnje kada smo Vesna i ja na nekoj planinarskoj akciji van Beograda. Sa njim proverim i očistim svaku novu stazu nekoliko dana pre same šetnje. Tu je i Nikola Žegarac, naš snimatelj i veliki drug. S njim pronalazim nove staze oko Beograda. Među nama je uvek i doktorka u penziji Miljana Aleksić, koja uvek prva pritekne u pomoć, kad zaboli koleno ili se nabodemo na trn.”
Šetnje su počele sa malim brojem učesnika 2013, a broj učesnika se vremenom povećavao. Prva zabeležena akcija realizovana je 20. septembra 2015, na trasi – Sremačka šuma – jezero Bela reka – Milanova vikendica – Ripanj. Prelepo jezero Bela reka, u podavalskom selu Ripanj je manje poznato jezero, ne toliko posećeno. Nalazi se u samom podnožju Avale, ušuškano je i ne može se videti sa Avalskog tornja. I ova i druge akcije učesnicima su otkrivale divnu prirodu u okolini Beograda. Do danas je realizovana 141 akcija – sve su bile besplatne i u krugu gradskog saobraćaja.
Tokom šetnji se hoda kroz šume, sela, nailazi na mnoge rečice i potoke. U martu ove godine učesnici šetnje imali su priliku da istraže deo Barajeva i selo Veliki Borak. Ovo selo ima izgled tipičnog šumadijskog naselja, prosečnu nadmorsku visinu oko 160 metara i nalazi se između rečice Oparne i Barajevske reke (koja se uliva u Beljanicu).
Martovska šetnja trajala je 4 sata i 45 minuta, dužina staze iznosila je 14,2 kilometra, uspon je bio 247 m, a spust 215 m. Učestvovalo je oko šezdeset ljudi, a atmosfera je dokumentovana – kratki film postavljen je na YouTube kanal i na FB stranicu.
Izbor odredišta zavisi od želja članova grupe – organizatori ih osluškuju i zatim planiraju lokaciju. Uslov da učestvujete je samo članstvo u FB grupi Šetnje okolinom Beograda. Šetnje se održavaju nedeljom, a detalji o lokaciji i okupljanju učesnika objavljuju se nekoliko dana ranije. Termini ovog proleća su 17. april, i 15. maj.
„Trenutno imamo 4800 članova. Učesnika akcija bude od 30 do 85, za sada. Tokom zime ih ima manje, tokom proleća više, a preko leta broj učesnika šetnji se obično smanjuje – zbog godišnjih odmora i visokih temperatura.”
Za relaksirane beogradske šetnje nije neophodno prijaviti se unapred.
„Sa nama kreću svi koji dođu na mesto polaska i prijave se kod Vesne. Ne moraju biti planinari, ali moraju da budu bar u nekoj kondiciji. Polazak je uvek na nekoj poslednjoj stanici ili okretnici. Ima kružnih staza pa se vraćamo na isto mesto, ali najviše ima linijskih staza gde završavamo opet na nekoj od stanica GSP-a. Sve staze su duge od 13 do 17 kilometara i mogu se preći u vremenskom periodu od 5 do 6 sati, sa nekoliko pauza. Volimo da hodamo opušteno i da odvojimo vreme za fotografisanje i uživanje u prirodi.”
Dragan Dimitrijević objašnjava da u okolini Beograda nema markiranih staza, sem nekoliko na Avali i Košutnjaku. Učesnici šetnji se kreću seoskim i šumskim putevima i stazama, a često se hoda po šumama, livadama i poljima – bez staza.
Šetnje inspirišu, regenerišu i ispunjavaju. Za njih je, ističe Dragan Dimitrijević, potrebno imati dobru obuću – cipele ili patike. Obavezno je poneti vodu (bar pola litra vode za pet kilometara puta), kao i neki sendvič ili slatkiš za obnavljanje energije. A na kraju svake šetnje učesnici obično svrate u lokalnu kafanu, na kafu, osveženje i sumiranje utisaka.
Fotografije: Šetnje okolinom Beograda, FB stranica