Verbena: Kako da je posadite i negujete
Verbena je idealna bilja ako ste početnik u cvećarstvu. Lako se uzgaja u saksijama ali i u dvorištu, a cveta od početka proleća pa sve do hladnih jesenjih dana.
Poreklo vodi iz tropskih i sutropskih predela Južne Amerike, a Stari Rimljani, Egipćani i Kelti su je slavili kao svetu biljku.
Verbena je rod u porodici Verbenaceae. Sadrži oko 250 vrsta godišnjih i višegodišnjih zeljastih ili polu-drvenih cvetnica. Listovi su obično naspramno raspoređeni, jednostavni, i kod mnogih vrsta dlakavi, često vrlo gusto. Cvasti su brojne, a cvetovi sitni i imaju 5 latica. Najčešće su neke nijanse plave, ali mogu biti beli, roze ili ljubičasti, posebno kod kultivara,piše agroinfo.rs
Verbena cveta cvetovima koji podsećaju na kišobrančiće, a posebnu dekorativnost daju čvrsti zeleni duguljasti listovi koji su nazubljeni. Ovo je prvenstveno balkonsko cveće, ali ga slobodno možete gajiti i u vrtu ako ga imate. Vrlo je dekorativno i ulepšaće svaki životni prostor. Uzgoj ovog cveća preporučuje se početnicima u baštovanstvu, jer je gotovo nemoguće da vam ne uspe.
Sadnja
Razmnožavaju semeno i isečcima stabla. Sadnja semena se vrši tokom hladog vremena u plastenicima/staklenicima na optimalnoj temperaturi od oko 20 stepeni. što znači da je sada idealan momenat kada možete da ih posadite i držite u stanu. Možete i da ih sadite u bašti krajem aprila meseca. Setva se obavlja u sterilnom, vlažnom tresetu (supstratu) na dubini do 0.5 cm.
Razmnožavanje mladih delova (isečaka) stabla se najčešće obavlja tokom letnjeg perioda. Kako bi se pospešio rast korenovog sistema preporučuje se upotreba vodotopivog đubriva sa povećanim fosforom ili korišćenje nekog stimulatora rasta. Već odrasle verbene se mogu presađivati npr. u saksije prečnika 19-21 po dve ili u visećim žandinjerama prečnika 20-25 cm po 2-3 biljke.
Nega
Ovoj cvetnoj vrsti odgovara polusenovita pozicija, ali će dobro podneti i sušu, dok neke sorte neće imati problem ni sa jakim vetrovima ili suncem. Zaliva se redovno samo posle sađenja, dok se biljka ne primi. Kada jednom krene da raste, ne sme se preterivati sa vodom za zalivanje, odnosno zaliva se samo kada je zemljište vrlo suvo i to odstajalom vodom, rano ujutru ili posle zalaska sunca, piše agroinfo.rs.
No Comment! Be the first one.