Svetski dan čistih planina
Svetski dan čistih planina, već više od 20 godina, obeležava se 26. septembra. Ekološki gledano, taj dan predstavlja jedan od izuzetno važnih datuma današnjice. Poslednja nedelja u septembru rezervisana je za niz različitih programa u kojima se organizuju skupine ljudi u svim delovima sveta kako bi posetile i očistile Zemljina pluća. Treba je ostaviti onakvom kakva jeste, ali u velikom broju slučajeva postoji potreba za jednim čistačkim pohodom kako bismo vratili onaj izvorni sjaj svakom predelu kroz koji je prošao jedan turista. Planine nam obezbeđuju kiseonik, vodu za piće, pružaju dom brojnim biljnim i životinjskim vrstama, dele sa nama svoju lepotu.
Kako je izvorna očuvanost prirode na planinama vrlo važna, tako je od izuzetnog značaja i svakodnevno vođenje brige o njoj jer na planinama raste i jedna od omiljenih biljaka – kafa. Sa plantaža širom sveta, a ovde ćemo nabrojati egzotične zemlje kao što su Brazil, Uganda, Indija, Tanzanija, Indonezija, Nikaragva, Honduras, dolazi jedinstveno zrno koje budi sva čula i pruža savršeni užitak, a uzgajano je na planinama, najviše do 2000m nadmorske visine.
Kafa se gaji u tropskom pojasu, 25 stepeni iznad i ispod ekvatora. Ona raste na svim kontinentima, izuzev Evrope, gde nema odgovarajuće mikroklimatske uslove. Naime, kafi je neophodan vazduh sa visokim procentom vlage i sredina u kojoj nema previše sunca – često se zato za kafu kaže da raste u „senci palme banane“.
Ukupno postoji oko 70 različitih vrsta kafe. Dve najzastupljenije vrste su arabika i robusta, i one zajedno čine više od 90% svetske proizvodnje. Najkvalitetnije sorte arabike uspevaju na višim nadmorskim visinama planinskih venaca Afrike, Južne Amerike i Azije. Kafa uzgajana na visinama od 1000 do 2000 metara se smatra kvalitetnijom, bogatijih aroma, zahvaljujući plodnijem zemljištu, temperaturi i vlažnosti. Zbog nepristupačnog područja, na farmama kafe u planinama najčešće se ne koristi mehanizacija, već se bobice beru ručno.
Klimatske promene, urbanizacija i masovni turizam samo su neki od faktora koji mogu narušiti tu estetsku jednostavnost izvorne prirodnosti ali treba razmišljati ekološki i s te strane voditi računa o svemu što nam pruža različite pozitivne dobrobiti. Kafa je samo jedan od tih pozitivnih uticaja i dobar primer nam pružaju farmeri koji se brinu o njoj tokom cele godine. Njihova predanost poslu je onaj kvalitet koji će nama omogućiti da sutra mnogo više obraćamo pažnju na sve što radimo dok obilazimo različite planinske predele, bilo da se radi o planinarenju ili običnoj turističkoj poseti.
Oni ulažu deo sebe i svoju energiju i pružaju nam veliki izbor različitih premium kafa koje dolaze baš sa tih prelepih, dalekih planina. Svačije malo prirodi znači mnogo. Svest o očuvanju prirodnih lepota treba svima da bude na prvom mestu jer ćemo samo tako sačuvati one lepe i korisne stvari koje nam nudi. Treba imati na umu da nam kafa dolazi baš iz prirode, a koliki je njen značaj govori nam i to da se 1. oktobra, samo pet dana nakon Svetskog dana čistih planina, svuda u svetu obeležava Internacionalni dan kafe.
Jedinstveno BeanZ iskustvo u ispijanju šoljice premium espresso kafe dostupno je svima u Srbiji i putem sajta www.beanzcafe.co.rs, pretplatom na neki od paketa u ponudi, sa kafe aparatima ili bez njih. Jednom mesečno na vašu adresu stiže paket kafe u zrnu po vašoj želji i meri, koji možete menjati u bilo kom trenutku. Isprobajte kafe sa različitih farmi na različitim planinama širom sveta, kao i pažljivo kreirane blendove, i uživajte u raskoši i raznovrsnosti BeanZ ukusa koje na drugačiji način doživljavaju svi ljubitelji espresso kafe, a pritom, nemojte nikada zaboraviti da je očuvanje prirode od krucijalnog značaja za ljudski život kao i za uživanje u svemu dobrom što ona pruža.
Fotografije: Strauss Adriatic