Evo zašto je Ajfelova kula trebalo da bude u Parizu samo privremeno
Teško je pomisliti na Pariz a ne setiti se Ajfelove kule. Sagrađen 1889, ovaj ikonični toranj je danas verovatno najprepoznatljiviji simbol fracuske prestonice, koji svake godine privlači milione turista iz celog sveta.
U vreme svog nastanka, ova kula od metala, nastala po projektu Gistava Ajfela, bila je najviša građevina na svetu i to je ostala sve do 1930, kada ju je nadvisila Krajsler zgrada u Njujorku. Ono što mnogi ne znaju o Ajfelovoj kuli je da je ona sagrađena sa jednim specifičnim ciljem i da uopšte nije bilo planirano da ona ostane u Parizu za stalno.
Ajfelov toranj je, naime, napravljen kao eksponat na ulazu na Svetsku izložbu povodom proslave stogodišnjice francuske revolucije. To je bila manifestacija koja je trebalo svetu da pokaže dostignuća francuske države i pojedinaca, a Ajfelova kula, kao najveća građevina na svetu u to vreme, u tom smislu je predstavljala simbol francuskog dizajna, inženjerstva, tehnologije i građevine.
Bilo je planirano da Ajfelova kula ostane na svom mestu samo 20 godina i onda bude porušena. U tome su nalazili utehu mnogi stanovnici francuske prestonice koji su bili zgroženi njenim izgledom, a među takvima su bile i poštovane arhitekte. Kada je toranj 1909. prešao u vlasništvo grada Pariza, međutim, odlučeno je da će on ostati u Parizu još 70 godina.
Taj rok je odavno prošao, a Ajfelova kula je i dalje na svom mestu, s tim da danas stanovnici francuske prestonice s ponosom gledaju na ovu velelepnu građevinu, i ne bi je se rešili ni za šta na svetu.
Izvor: Grunge