Mračni grad bez zakona gde su deca igrala fudbal na krovovima, a odrasli sušili veš
Mnogo pre nego što su moderni soliteri oblikovali panoramu Hong Konga, postojao je deo grada koji je izgledao kao da je iskoračio iz distopijskog filma.
Kowloon, poznat i kao “grad tame”, bio je mali, ali izuzetno prenatrpan, gotovo nemoguće naseljen – i mesto koje je istovremeno izazivalo strah i fascinaciju.
Do 1994. godine, u samo 350 stambenih zgrada na površini od 0,026 kvadratnih kilometara živelo je više od 30.000 ljudi.
Zgrade su bile naslagane jedna na drugu, prolazi su bili uski i mračni, a grad je bio prepun smeća i gotovo van kontrole vlasti. Iako je kasnije postao sinonim za kriminal i anarhiju, Kowloon je prvobitno imao sasvim drugačiju ulogu – osnovan je 1668. godine kao kineska vojna postaja.
Situacija se promenila nakon Prvog opijumskog rata, kada je Hong Kong 1843. godine pao pod britansku vlast, dok je sam Kowloon ostao pravno nejasno područje, piše punkufer.hr.
Od pedesetih do osamdesetih godina, kineski kriminalci imali su značajnu moć u gradu, pretvarajući ga u leglo prostitucije, droge i kocke, iako većina stanovnika nije učestvovala u ilegalnim aktivnostima. Život u Kowloonu odvijao se u svojevrsnom pravnom vakuumu – ni kolonijalna vlast Hong Konga, ni kineska vlada nisu zaista kontrolisale grad.
Ipak, stanovnici su se trudili da unaprede svoj životni standard i stvore sigurno mesto za buduće generacije. Na žalost, plan za rušenje grada donet je 1987. godine, a do 1994. godine Kowloon je potpuno nestao. Godinu dana kasnije otvoren je park koji danas privlači turiste iz celog sveta, podsećajući na kompleksnu i fascinantnu prošlost ovog urbanog fenomena.
Kowloon i dalje ostaje simbol neobičnog i fascinantnog urbanog života – mesto gde je, uprkos siromaštvu i prenapučenosti, ljudska izdržljivost i snalažljivost došla do izražaja.

Trenutno nema komentara! Budite prvi