• Početna
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
Facebook Twitter Youtube Instagram
City Magazine

Unesi pojam i pritisni enter

  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
City Magazine
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
Prelepi primorski gradovi u Španiji

Prelepi primorski gradovi u Španiji

Jelena Jovanović
07.02.2022. 6 min Putovanja

Španija ima obalu dugu 4,964 kilometra i čak 60 ostrva! Od severa do juga zemlje nalaze se prelepi primorski gradovi sa divnim plažama, uvalama, šetalištima, starim gradskim jezgrima, popločanim ulicama, istorijskim znamenitostima, muzejima i galerijama, tapas barovima i zanimljivim restoranima, interesantnim kulturnim manifestacijama…

Malaga na jugu Španije je nekadašnji dom Pabla Pikasa i uzbudljivo kulturno središte. Tu je muzej posvećen Pikasu, pozorište Servantes u kom nastupaju španske zvezde flamenka i mnoge inostrane baletske trupe. Gradska plaža ovog andaluzijskog grada, La Malagueta, mesto je za osveženje, opuštanje, šetnju ili posebno uživanje u nekim od barova na plaži (čiringitos) u kojima se mogu probati sveži plodovi mora.

Prelepi primorski gradovi u Španiji
Foto: Elvis Bekmanis on Unsplash

Na sunčanoj obali na jugu zemlje (Kosta del Sol), nalazi se mondenska Marbelja, poznata po jahtama, preskupim automobilima, luksuznim vilama. Osim što je stecište aristokratije, Marbelja je i turistički centar, grad sa divnom atmosferom koji je zanimljivo istraživati. Tako od prelepog lavirinta Starog grada putevi vode ka trgu Plaza de los Naranjos, koji je dobio ime po pomorandžinom drvetu.

Nedaleko je i šetalište uz morsku obalu, Avenida del Mar na kom su izložene skulpture Salvadora Dalija. Uživajući u mirisima i bojama mora ovim šetalištem možete stići do susednog grada San Pedro de Alkantara.

Prelepi primorski gradovi u Španiji
Foto: Francisco Rodríguez on Unsplash

Severnije na obali Španije nalazi se Sidžes (Sitges). Gradić južno od Barselone, ima blagu klimu, planinu Garaf u zaleđini, prelepe plaže, autentični stari grad, i mnoštvo barova, restorana, prodavnica. Udaljen je samo 45 minuta vožnje od katalonske prestonice, i poznat po svojoj istoriji. Tokom šezdesetih godina XX veka bio je središte španskog kontrakulturnog pokreta, i važan umetnički centar.

Sidžes je i danas umetnički veoma živ – svake godine održava se Festival kulture koji predstavlja raznovrsne koncerte klasične i savremene muzike, kao i Međunarodni filmski festival koji predstavlja filmove horor i žanra fantastike. A popularna lokalna manifestacija, Carnaval de Sitges, jedna je od najživljih karnevalskih proslava na svetu.

Prelepi primorski gradovi u Španiji
Foto: chan lee on Unsplash

A severno od Barselone, na najistočnijoj tački obale Kosta Brava smešten je jedinstveni Kadakes (Cadaqués). Ovo mediteransko selo podseća na sela na grčkim ostrvima – pitoreskno je, mirno, ima razuđenu obalu i tipične primorske bele kuće. Mir Mediterana nadahnuo je slavnog slikara Salvadora Dalija – sa svojom muzom i suprugom Galom Dali je ovde boravio skoro pet decenija.

I mnogi drugi umetnici ovde su nalazili predah i inspiraciju – Pikaso, Magrit, Matis, Huan Miro, grčka pevačica Melina Merkuri, pesnik Lorka. U Kadakesu se danas može obići Muzej Salvadora Dalija, ali i uživati u tamošnjoj prirodi, kristalno čistom moru, blistavoj sunčevoj svetlosti i relaksiranoj mediteranskoj atmosferi.

Prelepi primorski gradovi u Španiji
Foto: Elektra Klimi on Unsplash

Među najlepšim ostrvskim gradovima u Španiji je i Ibica. Nalazi se na istoimenom ostrvu, i mada je uglavnom poznata po uzbudljivoj klupskoj kulturi, ona turistima nudi mnogo više od noćnog života. Među znamenitostima je tvrđava Dalt Vila na brdu iznad grada, lokalitet koji je uvršten na listu svetske kulturne baštine organizacije UNESCO.

Do očuvanog utvrđenog grada dolazi se peške, kaldrmisanim ulicama, a neposredno ispred zidina tvrđave je nekropola Puig des Molins – drevno groblje koje obuhvata na hiljade podzemnih grobnica (neke od njih mogu se obići). Prelep je i zanimljiv i sam centar grada, a centar društvenog života je trg Plaza del Parke.

Prelepi primorski gradovi u Španiji
Foto: Belinda Fewings on Unsplash

Na samom severu Španije, u Asturiji, na obali Kantabrijskog mora smeštena je Ribedeseja (Ribadesella) Rodno mesto kraljice Leticije nalazi se na ušću reke Seja, i svakog leta je domaćin sportskog takmičenja u kom učestvuju kajakaši iz celog sveta. Lokalna znamenitost je pećina Tita Bustila u kojoj se nalaze crteži nastali u praistoriji.

Turiste ovde očarava predivna priroda, ali i lokalna gastronomija. Ribedeseja je najveći proizvođač jabukovače u zemlji, a lokalni specijaliteti su dagnje, kao i sardine sa šunkom i padronskim paprikama.

Prelepi primorski gradovi u Španiji
Foto: Cayetano Gros on Unsplash

Čuveno baskijsko letovališe San Sebastijan poznato je po dugim peščanim plažama i surferima. Najpoznatija je La Konča, a popularna je i Zuriola. San Sebastijan je i slavna gastronomska destinacija, koja je u jednom trenutku imala čak 11 restorana sa Mišlenovim zvezdicama. Ovde je kultura hrane veoma rasprostranjena, pinčo (tapas) barovi su na svakom koraku, a specijaliteti koje svakako morate probati su grilovani inćuni, odrezak Txuleta, kao i lokalno jelo sa bakalarom, kobasicu čistora, i, neizostavno – kremasti baskijski kolač od sira!

Prelepi primorski gradovi u Španiji
Foto: ultrash ricco on Unsplash

Kadiz (Cádiz) je najstariji stalno naseljen grad u Španiji, nalazi se na malom pojasu zemlje i gotovo u potpunosti je okružen Atlantskim okeanom. Izgrađen je oko svoje luke, i ima očuvane istorijske znamenitosti. Stariji deo Kadiza nalazi se unutar ostataka gradskih zidina i sastoji se od različitih četvrti – najoznatije su El Populo, La Vina i Santa Maria.  

Stari grad ima uske, krivudave ulice koje povezuju velike trgove, a novije oblasti Kadiza odlikuju široke avenije i moderne zgrade. Kadiz ima i mnogo parkova u kojima cvetaju egzotične biljke. Među njima su i džinovska stabla koje je Kolumbo navodno doneo u Španiju iz Novog sveta.

Prelepi primorski gradovi u Španiji
Foto: Jorge Fernández Salas on Unsplash

Glavni grad Katalonije, Barselona, obožavan je zbog Gaudijeve arhitekture, prelepe Gotske četvrti i njenih ulica i trgova, veličanstvenih muzeja i galerija, impresivne kulturne ponude. Barselona je grad prelepih prizora, a kada su plaže u pitanju, treba znati da je sedam plaža ovog grada dugo ukupno oko osam kilometara.

Sant Sebastian se nalazi tik pored prepoznatljivog hotela W Barcelona, zatim je tu živa i živopisna Barseloneta, sledi plaža Somorostro. A od Barselonete se možete žičarom odvesti do zelenog brda Barselone – Monžuik (koje se nalazi prekoputa), i uživati u tamošnjem ambijentu – zelenilu, parkovima, muzejima, fontanama, vidikovcima…

Prelepi primorski gradovi u Španiji
Foto: Daniel Corneschi on Unsplash

Grad Palma (zvanično Palma de Majorka) prestonica ostrva Majorke, popularno je primorsko letovalište omiljeno brojnim turistima iz čitavog sveta. Centralna plaža, Kan Pere Antoni, ima plavu zastavicu, i najbliža je centru grada. Van grada najpopularnija je Es Trenk, peščana plaža koja ima zaštićeni status. A u centru Palme možete se opustiti u Parku del Mar. Iz njega možete posmatrati i impresivnu katedralu, kao i Kraljevsku palatu La Almundanija.

U starom gradu posebno je uzbudljivo lutanje kroz vijugave, uske ulice. Naići ćete na katedrale u gotskom stilu, lepe urbane bašte, kafiće na otvorenom i stare trgove, elegantne ulice sa luksuznim buticima. U večernjim satima mesto okupljanja su tapas barovi koji nude ukusne, raznolike zalogaje.

Prelepi primorski gradovi u Španiji
Foto: Mor Shani on Unsplash

U Palmi možete obići mnoge galerije i muzeje, upoznati se sa modernom i savremenom umetnošću. Možete otići van grada i na ostrvu otkriti mesta sa širokim pogledom i nezaboravnim doživljajem – zamak Belver se nalazi na brdu iznad Palme, a Kap de Formentor je divlje poluostrvo na najsevernijoj tački Majorke, mesto sa veličanstvenim vidikovcem.

Oznake:

letovanjeprimorski gradoviŠpanija

Podeli

Zaprati Autor

Jelena Jovanović

Profesor književnosti i novinar. U novinarstvu dugo, u City magazinu od 2010. Najčešće i najomiljenije teme- kultura, trendovi i moda.

Ostali članci

Postoji dobar razlog zašto bi trebalo da postavite sebi ovih 7 pitanja svakog jutra
Prethodni

Postoji dobar razlog zašto bi trebalo da postavite sebi ovih 7 pitanja svakog jutra

Šta se dešava u telu nakon što unesemo previše šećera?
Sledeći

Šta se dešava u telu nakon što unesemo previše šećera?

Sledeći
Šta se dešava u telu nakon što unesemo previše šećera?
07.02.2022.

Šta se dešava u telu nakon što unesemo previše šećera?

Prethodni
07.02.2022.

Postoji dobar razlog zašto bi trebalo da postavite sebi ovih 7 pitanja svakog jutra

Postoji dobar razlog zašto bi trebalo da postavite sebi ovih 7 pitanja svakog jutra

Trenutno nema komentara! Budite prvi

    Ostavite odgovor Odustani od odgovora

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Najnovije

    pripovedač
    „Pripovedač“: Ispričaj mi priču
    Filip Milosavljević
    Prva bioskopska projekcija na Divčibarama ikada: ‘Kad budem mrtav i beo’ pod zvezdama u okviru 10. Mountain Music Festa
    Prva bioskopska projekcija na Divčibarama ikada: ‘Kad budem mrtav i beo’ pod zvezdama u okviru 10. Mountain Music Festa
    CityMagazine
    film
    Kako je ruska pesma o vojniku na frontu inspirisala domaći hit film: Pre 30 godina je bila premijera ostvarenja koje i danas gledamo sa knedlom u grlu
    CityMagazine
    rouzovi
    Komedija „Rouzovi” inspirisana čuvenom komedijom ima sjajnu ekipu
    Filip Milosavljević
    exit
    Jubilarni EXIT festival uz više od 200.000 posetilaca odbranio slobodu uz poruku da su ljubav i svetlost nezaustavljivi
    CityMagazine

    PopKultura

    • Pozorište
    • Muzika
    • Knjige/Stripovi
    • Intervjui
    • Fotografija
    • Film/TV
    • Art

    Moda i lepota

    • Trend
    • Moda
    • Lepota
    • Dom i dizajn

    Scena

    • Zabava
    • Poznati
    • Flešbek
    • Društvene Mreže
    • Aktuelno

    Gastro

    • Restorani
    • Recepti
    • Kafići
    • Gourmet
    • Lifestyle
    • Zdravlje
    • Sex
    • Putovanja
    • Automobili

    Vodič

    • Tribine
    • Stand-up
    • Sport
    • Sajmovi
    • Predstave
    • Pozorište
    • Konferencije
    • Koncerti
    • Književne večeri
    • Izložbe
    • Humanitarni događaj
    • Festivali
    • Clubbing
    • Bioskop
    • Kontakti
    • Uslovi korišćenja
    • Pravila privatnosti
    • Kolačići

    Pratite City

    Youtube Facebook Twitter Instagram

    Prijavi se na newsletter

    Prijavite se na naš njuzleter i obezbedite sebi nedeljnu dozu gradskih dešavanja i zanimljivosti.

    Uspešno ste se prijavili na City Magazine njuzleter, hvala.

    ✖