Put smrti ili ponosa: Izazov zvan Kardung La
Kada kažemo da je neki put opasan, najčešće su u pitanju širina, nagib i krivine, ali ima i onih pored kojih su provalije.
Zaljubljenicima u planinske vrhove na pomen regiona Ladak misli odmah odlutaju ka zadivljujućim prostranstvima savezne države Džamu i Kašmir i istoimenom planinskom lancu koji je deo Karakoruma, piše Punkufer.hr.
Ladak je gotovo nenaseljeno planinsko područje, jedan od najsurovijih i najnepristupačnijih krajeva na svetu. Tibetanci koji tamo žive svoj dom su pronašli pretežno u rečnim dolinama. Glavni grad je Leh (nalazi se na visini od 3.505 m).
Krajem pedesetih i početkom šezdesetih godina prošlog veka Kinezi su prodrli u Ladak i okupirali njegov severoistočni deo, te izgradili put koji povezuje dolinu reke Cangpo sa Tarimskom zavalom.
Jedna od posebnosti ovog kraja je prevoj Kardung La, zapanjujući planinski put, jedan od najviših na svetu. Nalazi se otprilike 40 km od Leha i predstavlja kapiju ka dolinama Šojk i Nubra.
Kardung La je za javnost otvoren 1976. godine. Broji nestvarnih 5.602 metra (tako pišu lokalni znaci, ali prema drugim podacima niža je za otprilike 250 metara) i bukvalno oduzima dah jer je vazduh tamo izuzetno redak, ali to nije najveći problem.
Ako dođete u taj deo sveta, gotovo je nemoguće da se zateknete tamo u vreme kada na putu nema radova. Prevoj se neprestano rekonstruiše jer su odroni i vododerine način na koji Kardung La pokazuje da je prisutan – za dobro jutro i dobar dan.

Radnici i građevinske mašine su uobičajen prizor, ali pitanje je da li ćete ih jasno videti zbog oblaka prašine. Ne pomaže ni sneg koji tokom zimskih meseci napada i do tri metra visine.
Mimoilaženja sa drugim vozilima na putu su uzbudljiva ili, bolje rečeno – traumatična, jer se pogrešni potezi ne opraštaju. Ko ne pazi, najčešće završi u provaliji. Otkako je otvoren, ovaj put je odneo brojne živote.
Ako poželite da se okušate u toj pustolovini, biće vam potrebne posebne propusnice, jer se radi o pograničnoj zoni, a vojska je tamo uobičajen saputnik. Budući da se nalazi vrlo blizu pakistanske i kineske granice, vojnici neprestano nadgledaju situaciju.
Putovanje obično počinje u Lehu, a do vrha prevoja stiže se za oko dva i po sata. Tokom hladnijih i nepredvidivih meseci, put je često zatvoren, u zavisnosti od vremenskih (ne)prilika.
Oni koji uspeju da stignu do vrha kažu da je osećaj ponosa neverovatan – kao da su peške osvojili planinski vrh. Na kraju puta dočekaće vas putokazi koji poručuju da se nalazite na krovu sveta, kao i vojna baza, spomenik, kafić, i vidikovac sa pogledom koji se može upijati satima.
Međutim, koliko god bio opasan, prevoj na vrhu sveta ne prestaje da privlači svojom lepotom. Životinje koje mirno pasu u dolinama, molitvene zastavice koje se vijore na vetru, dine i planinski vrhovi, palate i manastiri, potoci i jezera – sve to čini mozaik prizora zbog kojih ćete imati utisak da niste na ovom svetu.
Iako se Kardung La često navodi kao najviši put na svetu, u blizini se nalazi još jedan – još viši, ali potpuno nedostupan, čak i uz pratnju vodiča. Drugi najviši put vodi do Ojos del Salada, na granici između Čilea i Argentine.
No Comment! Be the first one.