Zašto treba da posetite grad koji je branio Hajduk Veljko: Istorija i sjajna hrana su dovoljan povod za polazak
Negotin je grad koji se nalazi u Negotinskoj krajini, odnosno na tromeđi između Srbije, Rumunije i Bugarske na krajnjem istoku Srbije, koji je poznat po dobrom vinu, kulturnim biserima i prelepom prirodom u okolini.
Ovaj grad je nastao u 14. veku, a imao je važnu ulogu u Prvom srpskom ustanku zahvaljujući Hajduk Veljku i njegovim vojnicima, a poznata je njegova rečenica „Gravu dajem, Krajinu ne daljem”.
Muzej Krajine
Za istraživanje ove oblasti dobar početak je Muzej Krajine, koji obuhvata nekoliko pojedinačnih zdanja sa bogatom kolekcijom i sa dva arheološka nalazišta – Šarkamen i Koroglaš.
Izdvaja se Mokranjčeva kuća, posvećena Stevanu Stojanoviću Mokranjcu, jednom od najznačajnijih srpskih kompozitora, poznatom po Rukovetima, odnosno pesmama zasnovanim na sprskim folklornim motivima.
Tu je i Muzej Hajduk Veljka Petrovića, smešten u autentičnom konaku iz 19. veka, gde su izloženi portreti, oruđe i oružje, kao i druga umetnička dela inspirisana njime.
Rajac i Rogljevo
Mnogi su čuli za ove krajeve, a u pitanju su pimnice, odnosno kuće stare i do 2, 3 veka koje su se koristile za čuvanje i sazrevanje vina, a u kojima se i dalje prodaje odlično vino proizvodeno od autentičnih i autohtonih sorti grožđa. Sve to je vrlo blizu Negotina i može se brzo obići, uz obaveznu usputnu degustaciju, jedino će vam biti teško za koju vrstu vina da se odlučite pre.
Vratnjanske kapije
U kanjonu reke Vratne, na 30-ak kilometara od Negotina, nalaze se prerasti, odnosno Vratnjanske kapije, prelepi lukovi pod nazivom Veliki prerast, Mali prerast i Suvi prerast. Oni su nastali prirodnim putem, kraškom erozijom i predstavljaju svojevrsno remek-delo prirode, a da biste stigli do njih, treba se malo potruditi, ali to na kraju vredi jer je u pitanju zaista impresivni spomenik prirode.
Manastir Bukovo
Ovaj manastir nalazi se na samom ulazu u grad, sagrađen je u 13. veku i veruje se da je zadužbina kralja Milutina, ali postoje i navodi da je ktitor sveti Nikodim Tismanski, dok neki ljudi veruju da je to bio neko od bogate vlastele sa istoka zemlje iz 15. veka.
Naziv je dobio po okolnim bukovim šumama, a njegova jednobrodna crkva predstavlja posebnu varijantu moravske škole. Zanimljivo je da je manastir više puta rušen i obnavljan, da se veruje kako izvor posvećen Presvetoj Bogorodici u njemu ima isceljujuće moći, kao i da se bavi proizvodnjom vina, za koje je dobio mnoge nagrade.
Autentična hrana
Očekivano, u ovom kraju je prisutno izobilje jela od rečne ribe, ističu se riblje čorbe i paprikaši koji se spremaju na razne načine. Kako je prisutna vlaška nacionalna manjima, preporuka su lokalni specijaliteti – mamaljiga (kačamak koji se služi sa sirom, mesom i jajima), proja sa koprivom, kisela čorba i druga jela.