Da li prekrivanje dečijih kolica može izazvati više štete nego koristi
Roditelji se trude na sve načine da zaštite mališane od sunca i velikih vrućina, ali pokrivanje kolica i autosedišta nije dobra ideja – zaštitićete ih samo od direktne sunčeve svetlosti, ali ne i od toplote.
Iako izgleda kao da ste im obezbedili hlad, zapravo ste napravili okruženje za njih gde temperatura raste.
Čak i pokrivanje laganom pamučnom pelenom može biti problem, kako je istakla švedska studija.
Posle sat vremena pokrivena kolica su bila čak 15 stepeni toplija od nepokrivenih. Sličan test uradili su i australijski novinari, a posle sat vremena kolica pokrivena tetra pelenom zagrejala su se na preko 45 stepeni Celzijusa.
Pored najvećeg problema – pregrevanja, tkanina koja u potpunosti pokriva kolica sprečava cirkulaciju vazduha, pa dete udiše isti vazduh, što može povećati rizik od razvoja respiratornih infekcija.
Takođe, kada su kolica pokrivena, ne možete da vidite dete, a ako se onesvestilo od vrućine, neće ni zvučati dovoljno glasno, pa će vam trebati više vremena da primetite da se ne oseća dobro.
Naime, kako kažu u Udruženju RODA, mala deca mogu vrlo brzo da se pregreju, dehidriraju, pa čak i dožive toplotni udar jer njihova sposobnost regulacije telesne temperature još nije dobro razvijena.
Simptomi dehidracije kod beba
Uspavanost,
Slabost,
Gubitak snage u udovima,
Razdražljivost,
Suva koža,
Koncentrisani, tamni urin.
Kako pomoći detetu
Ako sumnjate da je dete pregrejano, sklonite se u hladniji, najbolje klimatizovan prostor ili na dobro provetreno mesto gde struji vazduh. Dajte detetu tečnost i ohladite mu lice, vrat i šake i stopala vlažnom krpom. Ako se dete ne ponaša normalno, ne reaguje na vas ili povraća, potražite medicinsku pomoć.
Zaštita od sunca
Šta da radimo ako nam nije dozvoljeno da koristimo pokrivače? Kako zaštititi dete od sunca? Jedna opcija je korišćenje tzv letnja kolica, od tanje, prozračne tkanine, poželjno sa otvorima sa strane za nesmetan protok vazduha. Otvorite dodatne prozore ako ih ima i uklonite nepotrebne dodatne jastuke i ojačanja. Redovno proveravajte dete i vadite ga iz kolica ili autosedišta.
Koristite suncobran koji stane preko kolica, stvara senku, ali ipak omogućava protok vazduha Najbolje je izbegavati izlazak iz kuće između 10 i 17 sati, a ako to nije moguće, pokušajte da što više hodate u hladu.
Obucite dete lagano, uz obavezno pokrivalo za glavu ako je na suncu i kremu sa zaštitnim faktorom ako je starije od 6 meseci. Ne zaboravite da mu često nudite vodu, a ako dojite povećajte broj dojenja, prenosi ordinacija.hr.