Dijeta s heljdom i kefirom: Za dve nedelje i do 7 kilograma manje
Dijeta s heljdom i kefirom je rigorozna i nije za svakoga. Prikladna je za osobe dobra zdravlja i one koje su spremne disciplinovano sprovoditi rigorozan program ishrane u periodu od dve nedelje.
Zauzvrat mogu očekivati i do deset kilograma manje, ali broj izgubljenih kilograma zavisi od konstitucije i metabolizma svakog pojedinca. Heljda nije žitarica, nego voćna semenka u rodu s rabarbarom, iako je mnogi smatraju i upotrebljavaju kao žitaricu.
Uputstvo za dijetu
- Heljdu možete jesti koliko god želite, ali bez začina, sosova i soli. Jedino možete dodati malo sojinog sosa i bibera. So se ne preporučuje jer zadržava vodu u organizmu.
- Priprema heljde: Jednu do tri čaše heljde (zavisno od apetita) predveče prelijte s 4 dcl kipuće vode, pustite da odstoji pet minuta i potom je ocedite i ponovo prelijte istom količinom kipuće vode i ostavite da odstoji sve do jutra.
- Heljdu je najbolje konzumirati s kefirom. Odaberite kefir s procentom mlečne masti od 1 do 1, 6 posto i ne smete da popijete više od litar dnevno.
- Možete pojesti do dva komada sezonskog voća dnevno, a takođe možete jesti i zeleno povrće poput prokelja, kupusa, spanaća, brokolija, ali bez soli i začina.
- Možete piti kafu i biljne čajeve, ali bez šećera i veštačkih zaslađivača. Preporučuje se redovno pijenje vode, a ukupna količina dnevno popijene tečnosti zajedno s kafom i čajem ne bi trebalo da bude veća od tri litre.
- Alkohol je u ovoj dijeti zabranjen.
Zašto heljda i kefir?
“Heljda je vrlo zahvalna namirnica jer je nutritivno bogata svim hranjivim materijama i prihvatljiva je za balansiranje svakodnevnih obroka. Heljda je laka za varenje, niskokalorična, ima nizak glikemijski indeks i ne sadrži gluten. Preporučuje se osobama koje imaju poteškoće s varenjem hrane jer podržava rad digestivnog sisteam”, objašnjava nutricionistkinja Sandra Marić Bulat i kaže da heljda daje i dugotrajan osećaj sitosti u odnosu na druge žitarice jer sadrži kvalitetnije proteine te ne provocira insulin kao što to čine žitarice poput kukuruza, prosa, pirinča ili pšenice.
“Od aminokiselina u heljdi su najzastupljenije arginin i lizin. Heljda sadrži i vrlo malo masti i puno vlakana neophodnih u svakodnevnoj ishrani. Vlakna su nužna za skidanje kilograma jer kao što smo već rekli podstiču varenje hrane i daju osećaj sitosti te održavaju nivo šećera stabilnom”, otkriva Marić Bulat i naglašava da heljda pripada grupi alkalnih namirnica što dodatno doprinosi zdravlju, budući da mnogi preteruju s unosom mesa, naraočito kada su na proteinskim dijetama usled čega dolazi do zakiseljavanja organizma.
Nutritivne vrednosti 100 g heljde:
- 343 kcal
- 13,3 g proteina
- 71,5 g ugljenih hidrata
- 10 g vlakana
- 3,4 g masti
“Kefir sadrži malo laktoze, a sadrži čak više proteina od jaja, ima čak 9 g više proteina nego jogurt. Kefir sadrži dragocene probiotike i mnogo kalcijima koji su odlična podrška tokom mršavljenja i gubitka masnih naslaga naročito oko trbuha”, objašnjava Marić Bulat, prenosi Miss7Zdrava.
Nutricionistkinja ističe da je dobro što dijeta ipak dozvoljava određene količine voća. “Voće sadrži voćni šećer što nam tokom dana može dodatno povećati energiju. Sve preporučene namirnice bogate su natrijumom i kalijumom. U dijeti nema dodatnog soljenja hrane, čime se podstiče detoksikacija i sprečava zadržavanje suvišne tečnosti u organizmu. No dugoročno nam je jodirana so u umerenim količinama neophodna za rad štitne i nadbubrežne žlezde. Ovu dijetu ne preporučujem na duge staze osobama s niskim nivoom gvožđa, dok je za celokupno zdravlje važan i unos omega-3 masnih kiselina koje u ovoj dijeti nisu zastupljene”, savetuje nutricionistkinja.
Dijeta se ne sme praktikovati duže od dve nedelje, a tokom i nakon dijete poželjno je uzimati dodatke ishrani. Oni koji su je probali tvrde da se tokom dijete ne gladuje i da su pravi rezultati dijete vidljivi na vagi tri do četiri dana po završetku dijete, budući da se proces čišćenja organizma nastavlja i nakon prestanka dijete.