Kako kečap, majonez i senf utiču na zdravlje?
Iako ne bismo rekli, umaci mogu da imaju povoljan učinak na fizičko i mentalno zdravlje. Nutricionistkinja Signe Svanfeldt podelila je zdravstvene dobrobiti popularnih priloga koje ljudi najčešće konzumiraju uz svoje obroke.
Kečap
Utvrđeno je da ljuti kečap potencijalno podstiče plodnost muškaraca. Antioksidans likopen, koji paradajzu daje boju, može da poveća broj spermatozoida do 70 posto, prema jednoj studiji sprovedenoj na Univerzitetu u Šefildu.
Američko istraživanje iz 2002. urađeno na 47 hiljadu muškaraca pokazalo je da jedenje kečapa dva ili više puta nedeljno takođe može da smanji rizik od razvoja raka prostate za oko 20 posto.
Međutim, Signe upozorava da kečap ponekad sadrži velike količine dodatog šećera. Ona kaže: „Ako želite da smanjite unos šećera, pronađite proizvod bez šećera ili sa smanjenim udelom dodatog šećeraˮ.
Senf
Senf se smatra jednim od najstarijih poznatih umaka na svetu, a istorijski spisi sugerišu da je nastao u starom Egiptu.
Senf je prepun selena i magnezijuma, koji mogu imati protuupalna svojstva. Neka istraživanja takođe su otkrila da semenke slačice mogu da zaštite od bakterija i gljivica, poput ešerihije koli.
Međutim, druge studije tvrde da senf nema zaštitnih učinaka. Uz to, varijacije senfa mogu imati visok udeo natrijuma, pa ga treba jesti umereno.
„Visoki unos natrijuma može da povisi krvni pritisak i dovede do kardiovaskularnih bolesti”, upozorila je Signe.
S druge strane, slađi senf u sebi sadrži visok udeo šećera, što takođe može da poveća rizik od kardiovaskularnih bolesti, ali i debljanja.
Majonez
Uprkos tome što se smatra nezdravom zbog visokog udelu masti, majonez se proizvodi od nutritivno korisnih namirnica.
„Majonez se tradicionalno priprema od biljnog ulja i jaja, a obe namirnice su hranljive. Ulje sadrži nezasićene zdrave masti, a jaje osigurava proteine, kao i sastojke poput vitamina D”, rekla je Svanfeldt, a prenosi The Sun.
Majonez takođe ima visoku koncentraciju vitamina E, za koji je jedna studija pokazala da može da zaštiti žene u postmenopauzi od moždanog udara. Istraživači organizacije Intergroup iz Arizone i Univerziteta u Minesoti otkrili su da žene u postmenopauzi sa značajnim količinama vitamina E u ishrani imaju manju verovatnoću smrti od moždanog udara. Najkoncentrovaniji izvor vitamina E u namirnicama, koji je konzumirala grupa žena u istraživanju, pronađen je u majonezu.
Dakle, kao i sa svim dobrim stvarima u životu, umerenost je ključna.
Izvor: N1 Hr
Naslovna fotografija: Victoria Shes / Unsplash