Sjajna za jačanje imuniteta: Ova namirnica sadrži dvostruko više vitamina C od limuna i pomorandži
Vitamin C pogoduje jačanju imuniteta, ali i zdravlju kose i kože jer visok procenat kolagena smanjuje bore. Osim u citrusima, obilje ovog vitamina možete pronaći u – paprikama.
Dolaskom hladnijih dana skloni smo da pohrlimo ka namirnicama bogatim vitaminom C. I to je odlično! Mandarine, pomorandže, limuni i ostali agrumi ili citrusi garantovano će nam ojačati imunitet, ali postoji još jedna namirnica koju lako preskočimo, a veoma je bogata ovim važnim vitaminom.
Reč je o paprici, koja sadrži otprilike 128 mg vitamina C na 100 g, a pomorandže i limuni sadrže oko 53 mg ovog vitamina na 100 g!
Uz to, naučna istraživanja pokazala su da količina vitamina C u crvenoj paprici može biti i do pet puta veća nego u agrumima, a obiluje i vlaknima, kalcijumom i kalijumom.
Osim što prisutnost ovog vitamina donosi brojne prednosti za kožu i kosu, visok udeo vode i vlakana čini papriku namirnicom koja je niskokalorična, a istovremeno zasitna. To pomaže u kontroli telesne težine pa je mnogi nutricionisti preporučuju u povećanim dozama kada želimo da smršamo, piše tportal.
Više vitamina C znači i manje bora
Dobro je poznato da vitamin C jača imunološki sistem i ima snažno antioksidativno delovanje pa je preporučljivo konzumirati ga u većim količinama u sezoni prehlada i gripa.
Ali, manje je poznato to da se uspešno suprotstavlja slobodnim radikalima iz vazduha, glavnim krivcima za starenje, čime je veoma pogodan za negu kože i kose.
“Vitamin C podstiče i proizvodnju kolagena pa će njegov redovan unos u preporučenim dozama omogućiti lice s manje bora”, ističe dr Olivije Kourtin-Klarins.
Kako dodati papriku u obroke?
S obzirom na sve navedeno, jasno je zašto bi crvena paprika trebala da se nađe u svakom (ili bar većini) obroka u danu, a možete je jesti sirovu, kuvanu ili kao začin jelima.
Ipak, stručnjaci upozoravaju da bi trebalo da izbegavate termičku obradu na visokim temperaturama jer toplota uništava vitamin C.
Isprobajte je u testenini i rižotu, naseckanu s povrćem ili mesom. Napravite punjene paprike ispunjene sosom od vrganja i integralnim basmati pirinčem. Stavite je u sendvič s hlebom od celovitog zrna. Jedite je sirovu u salati od povrća ili s testeninom ili kinoom.
Kao što smo pomenuli, idealno je uvek odabrati sveže voće i povrće i konzumirati ih sirove, ali nutricionistkinja Laura Parada ne isključuje mogućnost korišćenja konzervisane paprike.
“Dobar su izbor ako nemamo svežu namirnicu na raspolaganju. Međutim treba imati na umu to da se konzervisana paprika mora dobro da se opere i očisti od tečnosti u kojoj je konzervisana. Takođe, treba smanjiti količinu soli koliko god je moguće”.