Vodu u kojoj ste kuvali jaja nikako ne prosipajte u odvod: Za to postoji jako dobar razlog
Nakon kuvanja jaja ostaje puno vode koja obično završi u odvodu. Zašto tu vodu nikako ne bi trebalo da sipate u odvod – objašnjavamo u nastavku.
Obično voda u kojoj kuvamo hranu završi u odvodu. Kao, na primer, voda u kojoj se kuvala testenina. Ali da li ste znali da voda u kojoj su se kuvala jaja takođe može biti veoma korisna, pa stoga vredna štednje?
Voda u kojoj su se kuvala jaja je prirodno đubrivo za vaše biljke, piše metropolitan.si.
Tokom kuvanja, ljuska jajeta oslobađa minerale koji mogu biti od koristi vašim biljkama. Posebno je bogata kalcijumom – ljuske jajeta sadrže oko 380 mg kalcijuma po gramu, a nešto od toga se ispira u vodu.
Kalcijum je važan nutrijent za biljke – za njihov rast, povećava otpornost na bolesti, kalcijum jača ćelijske zidove, aktivira enzime… Iako je nedostatak kalcijuma u prirodi retkost, nije sasvim isključen. Može se javiti tamo gde je zemljište kiselo ili veoma kiselo, na primer, i češće je u hortikulturi.
Simptomi nedostatka kalcijuma mogu biti, na primer, „izgoreli“ vrhovi listova, žutilo lišća (ali budite oprezni, to može biti i znak nedostatka drugih hranljivih materija) ili usporen rast i razne deformacije.
Kalcijum takođe pomaže u održavanju neutralne pH vrednosti zemljišta, obezbeđujući tako idealno okruženje za apsorpciju svih hranljivih materija koje su biljkama potrebne.
Voda u kojoj su kuvana jaja nije pogodna samo za sobne biljke. Ako imate baštu, koristite je u bašti.