Zablude o niskokalorijskim zaslađivačima
Da li niskokalorijski zaslađivači imaju štetne posledice po zdravlje?
Iako ovo nije jedini negativni mit koji se vezuje za niskokalorijske zaslađivače, definitivno najviše pažnje privlači, uprkos tome što nije tačan.
Svi zaslađivači prolaze detaljno testiranje, kako bi saznali na koji način oni utiču na naše telo, da li postoji mogućnost da se oni akumuliraju i kako se vare. Tek nakon rigoroznih ispitivanja, niskokalorijski zaslađivači mogu da se proglase bezbednim za svakodnevnu upotrebu. Pored toga, utvrđuje se da li aditiv izaziva zavisnost ili ima uticaja na hranljive materije. Kada se dokaže da aditiv nije štetan po zdravlje, tek se onda njegova upotreba odobrava.
Nemački centar za istraživanje raka potvrđuje na osnovu dosadašnjih isptivanja da nije pronađen ni jedan nagoveštaj koji ukazuje da niskokalorijski zaslađivači izazivaju stvaranje kancerogenih ćelija.
Da li niskokalorijski zaslađivači doprinose povećanju telesne mase?
Zaslađivači ne sadrže kalorije. Jedini izuzetak je aspartam koji je „praktično bez kalorija“, ali se u praksi koristi samo u veoma malim količinama da u krajnjem proizvodu nema ništa značajno. Pošto zaslađivači ne daju nikakvu energiju, nemoguće je da izazovu debljanje.
Da li niskokalorijski zaslađivači izazivaju dijabetes?
Ne. Osobama obolelim od dijabetesa uživanje u slatkim namirnicama bilo bi veoma otežano bez njih. Za razliku od običnog šećera, niskokalorijski zaslađivači imaju prednost u tome što proizvode sladak ukus bez ikakvog uticaja na nivo šećera u krvi, čime su idealno rešenje za ljude sa dijabetesom ili poremećenom tolerancijom na glukozu.
Fotografije i tekst: Promo