Zašto bi trebalo da se vratimo starim dobrim tiganjima od livenog gvožđa?
Posuđe od livenog gvožđa bilo je nezamenljivo u evropskim i američkim domovima 500 godina, dok je u Aziji bilo u upotrebi još pre 2000 godina.
No, u kasnim 1950-im, aluminijski tiganji obloženi teflonom zavladali su tržištem. Bili su lakši, brže su se zagrevali i hladili, a najbolje od svega, imali su neki glatki tajanstveni premaz na sebi koji je sprečavao lepljenje hrane i olakšavao čišćenje.
Nažalost, poput mnogih modernih pogodnosti izumljenih u to doba, naučili smo da sjajni tiganji s neprijanjajućim premazom imaju svoje nedostatke.
Teflon pripada visoko toksičnoj klasi „večnih hemikalijaˮ koje se nazivaju perfluoroalkilne hemikalije ili PFA, koje polako cure u našu hranu, posebno na visokim temperaturama.
Nedavna studija otkrila je da hemikalije u teflonu i drugom neprianjajućem posuđu smanjuju testosteron, penise i doprinose neplodnosti.
Imajući to na umu, u nastavku izdvajamo prednosti povratka na dobro staro liveno gvožđe.
1. Koristi se hiljadu godina… Ništa nije bolje od testa vremena da se proveri da je li proizvod siguran i vredan truda. Lonci i tiganji od levanog gvožđa upotrebljavaju se od kraja bronzanog doba (oko 1000. p.n.e.). Još uvek zapravo živimo u gvozdenom dobu, iako bi se moglo tvrditi da danas koristimo više čelika i aluminijuma nego bilo šta drugo.
2. Netoksično… Gvožđe je zapravo neophodan nutrijent u našoj ishrani.
3. Ne lepi se i lako se čisti… Verovali ili ne, sve dok tiganj dobro obložite uljem za kuvanje i zagrejete ga pre upotrebe, hrana ne bi trebalo da se lepi za njega, kao što je to slučaj sa nerđajućim čelikom. A kada se hrana zalepi za njega, možete koristiti čeličnu vunu na njemu (za razliku od teflona), koja je skida bez problema.
4. Podnosi visoku temperaturu… Možete ga staviti u pećnicu ili odmah na otvorenu vatru.
5. Ravnomerno kuva… Mnogi kuvari glasaju za liveno gvožđe zbog njegove vrhunske raspodele toplote.
6. Hrana se odlično zapeče… Daje lepu hrskavu koricu vašim hamburgerima, kobasicama, prženoj ribi ili pečenom povrću.
7. Može se koristiti kao roštilj. Kao što smo već naveli, ako idete na kampovanje ili pokušavate nešto slično u svom dvorištu, možete da ga stavite iznad vatre ili na štednjak (s dobrim ventilacijskim otvorom) i dobijete taj lep ugljen – pečenog ukusa.
8. Jeftini su… U poređenju sa svim novim modnim varijantama lonaca i tiganja s neprijanjajućim slojem bez PFA, zapravo možete kupiti izdržljivije liveni posuđe za manje novca.
9. Traju zauvek… Nećete morati da brinete o ogrebotinama, krhotinama ili lomljenju ručki… liveno gvožđe je zahtevno koliko god može. Poznato je da vokovi od livenog gvožđa u Kini traju stotinama godina i prenose se s kolena na koleno, a s vremenom postaju sve bolji!
Jedina stvar koja je bolja od tiganja od livenog gvožđa mogla bi biti čvrst bakarni tiganj, ali budući da je bakra malo manje u izobilju od bronzanog doba, bolje je da budete spremni da potrošite poprilične novce na njega!
Izvor: Return to Now
Naslovna fotografija: Anshu A / Unsplash