Zašto nikada ne treba više puta koristiti istu kartonsku kutiju za jaja?
Da li volite iznova i iznova da koristite istu kutiju za jaja, posebno ukoliko ih kupujete od farmera ili na pijaci? To, u principu, nije loša ideja – naročito što na taj način doprinosite održivosti i značajno smanjujete količinu otpada. Međutim, tu postoji jedan veliki rizik. Ostanite sa nama u nastavku da otkrijete o čemu je reč.
Zašto se ne preporučuje ponovna upotreba kartonske kutije za jaja?
Kartonska kutija za jaja, kao što joj i samo ime kaže, napravljena je od kartona, i to je glavni problem. Budući da je reč o materijalu koji se ne može čistiti i prati, on je često kontaminiran klicama i bakterijama. Među najčešćim štetnim mikroorganizmima je salmonela, koja izaziva akutna zapaljenja gastrointestinalnog trakta, a ponekad izaziva i razne druge komplikacije, te je posebno opasna za malu decu i starije osobe.
Iz tog razloga, odmah nakon kupovine i stavljanje jaja u frižider, kutiju od jaja treba baciti, i to u papirni ili kartonski otpad. Ukoliko je, pak, jako zaprljana, bacite je zajedno sa drugim otpadom. Takođe, uvek dobro operite ruke nakon rukovanja jajima i ambalažom kako biste sprečili prenos klica.
Dodatni saveti za rukovanje jajima
Jaja moraju biti neoštećena i bez vidljive prljavštine. Prljava jaja ne smeju se prati jer je ljuska vrlo porozna, pa postoji mogućnost kontaminacije sadržaja jajeta. Isto tako, jaja koja su napukla ili im je oštećena ljuska predstavljaju opasnost po zdravlje, pa ih treba odmah baciti.
Da biste sprečili unakrsnu kontaminaciju hrane:
- Izbegavajte stavljanje jaja i/ili ambalaže za jaja na čiste radne površine;
- Kada razbijate jaja, pazite da prstima ne dodirnete unutrašnjost ljuske jajeta ili sadržaj jajeta;
- Kada odvajate žumanca od belanaca (čak i sa kuhinjskim priborom), pazite da sadržaj jajeta ne kontaminirate spoljašnjom površinom ljuske;
- Ako komad ljuske upadne u kajganu ili omlet, uklonite ga čistim priborom;
- Pazite da sadržaj jaja ne kaplje na radne površine;
- Bacite ljusku jajeta odmah u kantu za otpatke (organski otpad);
- Sav pribor, posuđe i radne površine koje su bile u kontaktu sa jajima ili ambalažom za jaja moraju se temeljno očistiti;
- Prazno pakovanje odmah bacite i nemojte ga ponovo koristiti;
- Operite ruke temeljno nakon rukovanja jajima i/ili ambalažom za jaja.
Izvor: Aktivni Si
Naslovna fotografija: Photo by Jakub Kapusnak on Unsplash