Dečak se osuo od jagoda sa pijace, a na kupljene u prodavnici ne reaguje: Dermatološkinja objasnila zašto
Sezona je jagoda, a ako ih kupujete za najmlađe, obratite pažnju na ove stvari.
U Fejsbuk grupi „Mame Splitsko-dalmatinske županije“ jedna baka ispričala je da njeni unuci nisu imali alergijsku reakciju dok su jeli jagode kupljene u prodavnici, ali kupovinu jagoda na splitskoj pijaci porodica je zažalila. Naime, dečak star pet godina osuo se nakon konzumiranja domaćih vrgoračkih jagoda, piše Slobodna Dalmacija.
Ceo slučaj komentarisala je dermatološkinja Dubravka Vuković, koja kaže da alergijske reakcije na jagode postoje i mogu se javiti čak i kada konzumiramo proizvode koji sadrže to voće u tragovima.
„Ako inače u životu jedete jagode, a prvi put reagujete, svakako bi bilo dobro isključiti alergijsku reakciju, koja je manje verovatna jer obično se prvi put javi već u dečjem dobu, ili ste reagovali na nešto čime je jagoda tretirana. To može biti pojačivač boje, pesticid ili šta god prehrambena industrija, odnosno proizvođač koristi da bi duže održao svežinu i izgled jagode. Ali, nažalost te supstance su najčešće skrivene, odnosno nisu navedene na deklaraciji i kao takve nije ih moguće testirati u alergološkoj obradi. Tako da je problem kako dokazati alergiju na pesticid ako nam proizvođač ne da podatak čime je jagoda tretirana“, pojasnila je dr Vuković.
Roditeljima savetuje da se pri pojavi alergijske reakcije jave svom lekaru ili potraže hitnu medicinsku pomoć. Generalno, lekari uočavaju porast atopijskih bolesti kod dece.
„Danas čak 20 odsto dece ima neki od oblika atopijskih bolesti. Tu spadaju i atopijski dermatitis, astma, alergijski konjunktivitis i u dojenačkom uzrastu alergija na hranu. Što se tiče samih alergena, deca su najčešće izložena nutritivnim alergenima, dakle hrani, a kako odrastaju, ti nutritivni alergeni bivaju potisnuti i na njihovo mesto dolaze disajni alergeni iz okoline kao što su polen, prašina, perje i slično. Nije zgoreg napomenuti i kontaktne alergene kod dece, tipa na konzervanse i mirise koji se dodaju u vlažne maramice, u higijenske proizvode i dečje kremice pa time i u kreme za sunčanje. Tako da treba biti zaista jako oprezan“, poručila je dr Vuković.
Smatra se da je porast broja alergijskih reakcija kod dece posledica odrastanja u sve sterilnijim uslovima, ali i uz sve više alergena kojima smo okruženi.