Greške koje dovode do nesanice
Iako često pomislimo kako su stres, anksioznost i izazovi modernog doba uzrok nesanice, sudeći po redovima koje je zapisao Migel de Servantes u delu Don Kihot, nismo u pravu. Naime, njegov glavnik junak pati od manjka sna. U međuvremenu je prošlo četiri veka, a čini se da se stanje samo pogoršava, jer je prema podacima Svetske zdravstvene organizacije čak 40 procenata ljudi na planeti tokom 2019. imalo neki oblik poremećaja sna.
Prema rečima stručnjaka, jedan od najčešćih poremećaja sna, insomnija, prepoznaje se po problemima da se utone u san, ili buđenju minimum 2 puta tokom noći, što ne prestaje mesec dana. Naravno, svako se suočava sa svojim izazovom, ali reč je o ozbiljnom problemu, te što pre treba preuzeti mere. U suprotnom, narednog dana mogu se pojaviti sledeće posledice: manjak koncentracije, razdražljivost, anksioznost, i, naravno, pospanost.
Ponekad je reč o prolaznom poremećaju sna, na primer, tokom studentskih dana, ili usled džet lega. Za one koji, pak, primećuju da je u pitanju stanje koje traje, imamo za vas jednu dobru i jednu lošu vest. Prva je da patite od insomnije, a druga da uz odlučnost na duže staze možete rešiti taj problem. Važno je da znate da postoje 4 različita oblika – od nemogućnosti da zaspite, preko kombinovanih simptoma i buđenja bar 3 puta tokom noći, pa sve do ustajanja mnogo pre oglašavanja alarma. U redovima koji slede, izdvojili smo najčešće greške koje pravite, a koje dovode do neprospavanih noći. Krenimo…
1. Ne vežbate kada bi trebalo
Iako ste možda čuli savet da je dobro vežbati pre odlaska na spavanje, jer ćete lakše utonuti u san, to zapravo nije dobro. Stručnjaci preporučuju umereno bavljenje sportom ili vežbanje u teretani, i to 3 puta nedeljno, ali najkasnije 4 sata do polaska u krevet.
2. Krevet koristite za gledanje u ekran
Svima je poznato da krevet ne služi samo za spavanje. Međutim, pored zdravih i preporučljivih aktivnosti, verovatno ležanje često koristite kako biste gledali u ekran telefona, laptopa, ili tableta, zatim slušanje muzike ili gledanje televizora. Možda ćete se iznenaditi, ali i čitanje treba izmestiti u drugu prostoriju, a krevet nameniti isključivo za san.
3. Ostavljate uključen zvuk na telefonu
Kada je u pitanju ova tipična greška, uvek imate izgovor. Možda me neko pozove ili pošalje poruku, a ja neću moći da odgovorim. Savet stručnjaka je da isključite zvuk, i na taj način ne remetite san.
4. Pušite cigarete pred spavanje
Ovaj put nećemo zalaziti u detalje negativnih posledica pušenja, međutim, dim cigarete pred spavanje ne smanjuje, već povećava adrenalin u pogrešnom trenutku.
5. Imate negativne misli
Negativne misli pobeđuju se pozitivnim, stoga pred odlazak na spavanje ne razmišljajte o tome kako vas očekuje još jedna neprospavana noć, te kako sutradan nećete biti produktivni. U redu je da se javi misao, ali tok misli koje vam ne služe treba istog trenutka zaustaviti. Svaki, pa i najmanji pomak znači.
6. Izbegavate spavanje u toku dana
Ukoliko razmišljate da je bolje da izdržite do večeri i preskočite popodnevnu dremku, jer ćete lakše zaspati, varate se. Ipak, ograničite je na 30 minuta, i ustanite najkasnije do 5 po podne.
7. Pijete pivo pred spavanje
Čak i ako vam prija čaša piva i želite da se opustite pred spavanje, ni to nije dobra ideja. Naime, možda nećete imati problema da zaspite, međutim, često ćete se buditi, jer će vam se tražiti voda.
8. Unosite tečnost pred spavanje
Ako imate navike da pijete vodu ili druge napitke dok gledate omiljenu seriju u večernjem terminu, pokušajte da je se oslobodite. Dva sata pre odlaska na spavanje izbegavajte unos tečnosti, kako ne biste ustajali do toaleta i tako narušavali san.
9. Imate obilnu večeru
U večernjim satima treba izbegavati određene namirnice, kao što su kafa, čokolada, čaj, i masna hrana. Razlog je jednostavan, a glasi da one proširuju jednjak i otežavaju varenje. Stoga, kao i za tečnost, trudite se da sa jelom završite najkasnije 2 sata pre odlaska u krevet.
Postoje i izvesne zablude kada je insomnija u pitanju, kao što su one da spavanje goji, da ste produktivniji ukoliko manje vremena potrošite u snu, zatim, da se nespavanje tokom radne nedelje može nadoknaditi vikendom, te da je hrkanje znak da imate zdrav san. Nadamo se da ne spadate u grupu onih koji pate od nesanice ili veruju u navedene tvrdnje. U suprotnom, pokušajte da primenite neke od saveta, i verujete u njihove pozitivne efekte.
Izvor: Elle España
Fotografije: Unsplash