Kako da sprečite bol u leđima dok radite od kuće
Ukoliko zbog pandemije korona virusa poslednjih nedelja radite od kuće, velika je verovatnoća da se u manjoj ili većoj meri suočavate sa bolom u leđima. Razlog za to svakako je nedostatak fizičke aktivnosti, ali i neadekvatno radno okruženje koje ne pruža dovoljnu potporu vašim leđima. Bilo kako bilo, bol u leđima ne sme se ignorisati, a u nastavku otkrijte kako ga možete sprečiti i ublažiti ukoliko do njega dođe.
Promenite položaj i uzmite jastuk
Jedno od najefikasnijih rešenja u borbi protiv bola u leđima jeste da u toku dana menjate položaj dok radite. Sedenje na istom mestu u istom položaju ceo dan može da dovede ne samo do bola u leđima, već i bolova u vratu i ramenima. Preporuka fizioterapeuta jeste da na svakih sat, dva promenite položaj, te tako nakon sedenja za radnim stolom, rad nastavite za trpezarijskim ili stočićem na terasi, ukoliko naravno imate tu opciju, i optimalne uslove za rad u tim prostorijama.
Osim toga, možete iskoristiti i tanki jastuk ili mekani peškir koji će vam poslužiti kao podloga tokom sedenja, jer će ublažiti bol u donjem delu leđa. Druga opcija je da ih postavite na naslon stolice, jer će na taj način pružiti potporu ne samo vašim leđima, već i kičmi, što će vas na duže staze rešiti neprijatnog bola u ovom delu tela.
Postavite laptop na pravo mesto
Druga vrlo bitna stavka jeste i položaj vašeg laptopa dok radite za njim. Ono što je jako važno jeste da ekran bude na adekvatnoj visini i dovoljnoj udaljenosti od očiju kako ne biste previše oštećivali vid, te naprezali vratne mišiće. Idealno bi bilo da bude u sličnoj ravni sa vašim pogledom, ili malo niže od toga. Ukoliko je ekran suviše nisko, moraćete dodatno da se grbite i naprežete vratne mišiće, što će svakako izazvati neželjene bolove.
Kako biste postigli idealan položaj ekrana, možete se poslužiti knjigama, ili nekom drugom podlogom koja će dovoljno podići ekran. Ipak, u slučaju da koristite tastaturu, ekran spustite na ravnu podlogu, jer je poželjno da ruke tokom kucanja budu savijene pod uglom od 90 stepeni.
Pravite pauze
Možda najbitniji savet u ovom slučaju odnosi se na pravljenje češćih i kraćih pauza, što bi, u idealnim uslovima, značilo napraviti pauzu u trajanju od tri do pet minuta na svakih pola sata. Tokom pauze se malo protegnite, napravite krug po stanu, uradite neku vežbu, izađite malo na terasu… Čak i minimalna fizička aktivnost u ovim okolnostima može biti od velike pomoći u borbi protiv bola u leđima.
Izvor: The List
Fotografije: Unsplash