Kako sprečiti zadržavanje tečnosti?
Zadržavanje vode u telu stvarno je neprijatno, a može biti i bolno. Zdrav način života može smanjiti ovu pojavu. Redovnom fizičkom aktivnošću podstiče se cirkulacija krvi i limfe, kao i brzim hodanjem, rečju redovnom i intenzivnom rekreacijom.
Najmanje što možemo učiniti za svoje zdravlje je smanjiti unos soli sadržane u brojnim jelima. So se može zameniti biljnim solima ili začinima. No, zbog zastoja vode u telu ne bismo smeli ograničavati unos tečnosti, jer unosom dovoljnih količina ubrzavamo drenažu vode iz organizma.
5 brzih saveta:
1) Kretanje: trčite, šetajte, vozite bicikl, plivajte… Važno je pokrenuti cirkulaciju i oznojiti se.
2) Zabranjeno je dugotrajno sedenje! Ustanite barem svakih sat vremena i istegnite se, ako to drugima ne smeta. Prošetajte malo. Kada dugo sedite, nekoliko puta podignite stopala s poda i zarotirajte ih.
3) Pokušajte da se rešite viška kilograma. Većina ljudi koji imaju problema s oticanjem često imaju prekomernu težinu. U ovom slučaju vrlo je važno smršati. Za večeru se odreći slatkih pića i slatkiša i hleba. Videćete da ćete brzo smršati.
4) Prva mera: Smanjite unos soli ili natrijuma. Natrijum sadržan u soli na sebe veže vodu i tako je zadržava u telu… Ali, izbegavajte i salamu i drugu visoko prerađenu hranu.
5) Uživajte u hrani koja deluje kao prirodni diuretik. Ona uzrokuje da se voda brže eliminiše iz našeg tela. Ako imate ovakav problem, dajte prednost sledećim namirnicama: krastavcu, maslačku, celeru, peršunu, lubenici, praziluku, đumbiru, koprivi, bananama, limunu, komoraču, crnom čaju, brusnicama.
Kada berete maslačak, iščupajte ga zajedno s korenom. Operite ga kod kuće (u mnogo vode), iseckajte listove, a korenje nasecite na četvrtine. Tri kašike biljke prokuvajte u 500 ml vode i ostavite da odstoji 10 minuta. Proceđeni čaj se može piti ujutro na prazan stomak.
Izvor: Aktivni Si
Naslovna fotografija: Viridi Green / Unsplash