Koliko bi trebalo da spavate da biste izbegli depresiju?
Dokazano je da je san, tačnije njegov nedostatak povezan s kliničkom depresijom. Nesanica je široko rasprostranjena i pogađa jednu od tri odrasle osobe u nekom trenutku života. Češće se javlja kod starijih osoba i žena. Više detalja na ovu temu pročitajte u nastavku.
Apneja u snu
Nedostatak sna takođe može biti rezultat opstruktivne apneje tokom spavanja, koja ometa san i sprečava osobu da se odmori i obnovi energiju.
Ova pojava uzrokuje začepljenje disajnih puteva osobe i smanjuje snabdevanje tela kiseonikom. Zbog toga se osoba često budi noću, piše portal Power of Positivity.
Sezonski afektivni poremećaj je oblik depresije koji se javlja kada dani počnu da kraćaju u jesen, što znači i manje sunčeve svetlosti. Manje sunca može naškoditi cirkadijalnom ritmu – biološkom procesu koji održava naš ustaljeni ritam. Kada ga nešto poremeti, može uzrokovati nesanicu i druge poremećaje spavanja, pridonoseći depresiji.
Šta možete da uradite pre spavanja kako biste povećali šanse da brzo zaspite?
Meditacija ili slušanje lagane muzike prije spavanja može da poveća opuštanje i usredsredi vaš um na prijatne ili emocionalno neutralne teme.
Napravite listu obaveza za naredni dan kako biste smirili svoj um. Kada nešto zapišete, vaš um pokušava da otpusti te brige i zaboravi na njih, pomažući vam da zaspite i održite dobar san.
Vežbanje može pomoći u oslobađanju od napetosti i oslobađanju tela od stresa i umora. Pravi umor na kraju dana može vam pomoći da zaspite. Osim toga, endorfin koji se oslobađa tokom vežbanja mogu da poboljšaju vaše raspoloženje i ublaže depresiju. Samo ograničite svoju aktivnost najkasnije na nekoliko sati pre spavanja.
Joga i duboko disanje mogu da dovedu do stanja opuštenosti koja će vam pomoći da lakše zaspite.
Ograničite upotrebu kofeina, alkohola i nikotina pre spavanja. Oni umeju da deluju kao stimulansi i spreče vas da brzo zaspite.
Održavajte nisku temperaturu u spavaćoj sobi i tuširajte se toplom vodom neposredno pre spavanja kako bi se vaše telo duboko opustilo dok se rashlađuje.
Ukratko: pobrinite se za svoje telo, ograničite stimulativne aktivnosti i hranu neposredno pre spavanja, koristite tehnike poput meditacije, joge i dubokog disanja za opuštanje i pobrinite se da vaša spavaća soba bude uređena tako da podstiče san.
Ovoliko sati sna vam je potrebno da biste izbegli depresiju
Prosečnoj odrasloj osobi je potrebno sedam do devet sati sna noću kako bi se osećala odmorno i sprečila simptome depresije, navodi portal Power of Positivity.
Premalo spavanja može učiniti da se osećate umorno, razdražljivo, a previše spavanja može dovesti do negativnih osećaja i dalje, dugotrajnije depresije.
Ne zaboravite!
Spavanje je ključno za vaše zdravlje. Potrebno vam je za dobar rad mozga i zdravo srce. Pomaže vam da održite težinu i ostanete produktivni.
Ako želite da ostate mladoliki i živite duže, pokušajte da spavate barem sedam do devet sati svake noći. San je prirodni lek za bolji osećaj i bolji izgled.
Izvor: Metropolitan Si
Naslovna fotografija: Rodolfo Marques / Unsplash