Naučnici smatraju da ovaj lek za stres mora da bude legalan, a možete i sad da ga kupite na bilo kom rejvu
Popularna, ali zabranjena droga, MDMA, mogla bi da postane dostupna u američkim bolnicama već 2024. godine, nakon što je ispitivanje pokazalo da je učinkovita kod lečenja osoba s posttraumatskim stresnim poremećajem (PTSP).
Naučnici će započeti proces traženja odobrenja za lekove od američke Uprave za hranu i lekove (FDA), a ovo odobrenje se obično čeka oko dvaest meseci, izveštava Mail Online.
U ispitivanju, 90 pacijenata s teškim posttraumatskim stresnim poremećajem, iliti PTSP-om. dobilo je placebo, doze od 80 mg ili 120 mg MDMA-a – slične količine doze koje se nalaze u tipičnoj piluli ekstazija – pre nego što su krenuli na 90-minutne sesije sa terapeutom na kojima su razgovarali o svojim iskustvima. Pacijenti su nosili maske za oči i dobili su slušalice, te su slušali muziku dok su sedeli sa istraživačima, koji su posmatrali njihovu reakciju na lek.
Dva sata nakon seanse dobili su manju „booster“ dozu od 40-60 mg MDMA-a. Rezultati su bili impresivni – 88% ispitanika imalo je značajna poboljšanja simptoma nakon treće seanse terapije, a dve trećine (67%) ostvarilo je takav napredak da više nisu pokazivali dovoljno simptoma da bi im se dijagnostifikovao PTSP. Zasebna kontrolna grupa, koja je dobila savetovanje, ali ne i MDMA, imala je trećinu pacijenata izlečenih od simptoma PTSP-a u istom vremenskom razdoblju.
Naučnici smatraju da je MDMA kod pacijenata stvorio “osećaj poverenja i bliskosti”, koji im je pomogao da se otvore psihijatrima i racionalizuju svoju traumu, stišavajući amigdalu – deo mozga koji obrađuje nadražaje straha i pretnje.
Ranije ove godine, američka studija pokazala je da psilocibin, aktivni sastojak „šašavih pečuraka“, može poboljšati simptome kod ljudi koji pate od teške kliničke depresije, tako da se čini da lagano ulazimo u eru u kojoj će nekada nelegalni narkotici postati zvanično priznati lekovi.
Naslovna fotografija: Myriam Zilles on Unsplash