Sve o ruzmarinu na jednom mestu!
Ruzmarin je jedna od najčešćih aromatičnih biljaka u krajevima okupanim Sredozemnim morem, unosi punoću ukusa na trpezu, ali ima i mnoga lekovita i blagotvorna svojstva za naš organizam. Ovu mediteransku biljku lako je uzgajati i treba obratiti pažnju na svega nekoliko stvari. To je svakako kultura koja nam je poznata, ali koliko zapravo znamo o njoj? Ruzmarin ima mnoga svojstva, koja ćemo vam predstaviti u narednih nekoliko minuta.
Koju snagu ima ruzmarin?
Ruzmarin je deo porodice Lamiaceae i jedna je od simboličnih biljaka naše zemlje, ali i svih mediteranskih regija. Njegovo latinsko ime ros marinus znači morska rosa zbog intenzivne zelene boje. Već u antičko doba koristio se za pročišćavanje vazduha (posebno u slučajevima kuge), a Rimljani su ga koristili za aromatizovanje vina.
Ruzmarin ima mnoga svojstva uglavnom terapeutska i povezana s podsticanjem moždanih aktivnosti i pamćenja. Stari Grci koristili venčiće od ruzmarina kada su obavljali psihički zahtevne aktivnosti. Ova biljka s fitoterapijskim svojstvima takođe se smatra prirodnim lekom protiv starenja.
Svojstva ruzmarina su mnoga, evo glavnih:
– Poboljšava pamćenje i podstiče koncentraciju
– Podstiče diurezu
– Reguliše varenje
Kako koristiti ruzmarin: listovi i cvetovi
Koriste se i listovi i cvetovi ruzmarina, koji se sakupljaju u vreme cvetanja (mart, septembar i oktobar), a kako ne bi izgubili tipičnu aromu, moraju se osušiti čim se uberu i odložiti na tamno, ali prozračno mesto.
Listovi i cvetovi ruzmarina mogu se jesti sveži ili osušeni na suncu. Mogu se koristiti na mnogo načina za aromatizovanje hrane, ali i za ukrašavanje naših stolova. No, osim u kulinarstvu, ruzmarin se može koristiti na mnogo načina.
Na primer, infuzija s listovima i cvetovima ruzmarina, koja se pije pre ili posle jela, prirodni je saveznik protiv artritisa i reume, pospešuje probavu, diurezu, ublažava stres i otvara disajne puteve. Da biste je pripremili, jednostavno sipajte kašiku svežih (ili osušenih) listova u šoljicu s kipućom vodom. Nakon 15 minuta filtrirajte, popijte i opustite se. Posebno se preporučuje pre odlaska na spavanje za poboljšanje sna.
Kako koristiti ruzmarin: eterično ulje
Ruzmarin je takođe sjajan u vidu eteričnog ulja, evo glavne namene:
– Masaže za zglobove i mišiće
– Losion za telo (lečenje i protiv strija)
– Nega kose
Da li ste znali da, tokom ispiravanja eterično ulje ruzmarina podstiče koncentraciju, pomaže pamćenju i uravnotežuje naše raspoloženje? Takođe, može se koristiti u kombinaciji s kremom (ili bademovim uljem na primer) za masažu protiv bolova u zglobovima i mišićima, reumatizma i za smanjenje znakova strija. Za one koji nemaju vremena: nekoliko kapi eteričnog ulja ruzmarina u kadi ili pod tušem daje energiju, a deluje i lekovito. Može se primeniti i u nezi kose, jer podstiče njen rast, bori se protiv opadanja i prirodni je regulator sebuma, koji prati masni tip kose.
Kako i gde posaditi ruzmarin?
Uzgoj biljke je zaista jednostavan, postoji nekoliko sorti koje se razlikuju po većoj ili manjoj aromatičnosti. Najsvestranija je sorta prostrtog ruzmarina koji se može uzgajati i u saksijama i u vrtu. Ovaj zimzeleni grm voli toplinu i sunce, ali je vrlo otporan na sušu kao i niske temperature, pa se može uzgajati i zimi. Ne zahteva posebnu pažnju niti negu, ali mu najviše godi suvo tlo i stoga ga treba malo i često zalivati, posebno tokom perioda cvetanja.
Postoji nekoliko alternativa kako posaditi ruzmarin. Upotreba pelcera svakako je sjajna tehnika za delotvorno razmnožavanje naše biljke. Samo stavite zasečenu granu u vazu s vodom na najmanje dve nedelje, dok se ne pojave prvi izdanci. Možete se odlučiti za razmnožavanje semenom, proces će potrajati samo malo duže, a najbolje vreme za sadnju je proleće. Danas se mogu kupiti i sadnice ruzmarina koje se mogu preneti u glinenu ili posudu od terakote optimalne veličine.
Kako negovati ruzmarin?
Kao što smo već rekli, ruzmarin ne zahteva veliku pažnju. Voli vrućinu, ali ne pati od promene vremena i niskih temperatura. Gde ga onda smestiti? Mesto u bašti ili na sunčanoj terasi dobro će doći. Tokom proleća i leta potrebno je češće zalivati (svaka 2-3 dana), a zimi tek kada je tlo potpuno suvo.
Da bi bio zdrav, pogotovo ruzmarin u saksiji, ne treba potcenjivati orezivanje. Odrasla biljka zapravo je izrazito bujna, ali uz pravilno orezivanje ruzmarin će se dobro prilagoditi veličini saksije u kojoj se nalazi.
Izvor: Elle Italia
Naslovna fotografija: Babette Landmesser on Unsplash