Šta je “grumovanje”? Slučaj Kesi-Didi stavio u fokus priču o zlostavljanju koje počinje “lepom rečju”, a završava se paklom
Naizgled bajkovita veza pop pevačice Kesi Ventura i muzičkog mogula Šona Didija Kombsa dugo je bila predstavljana kao spoj moći, luksuza i neobuzdanog stila – sve ono što savremeni šou-biznis rado gura u prvi plan. Ali ispod slojeva dijamanata, privatnih aviona i crvenih tepiha, krila se priča o manipulaciji, kontroli i zloupotrebi moći.
Nedavne optužbe protiv Šona Kombsa, poznatijeg kao Didi ili Paf, otvorile su vrata razgovoru o fenomenu grumovanja – perfidnom obliku psihološke manipulacije u kojem granice pristanka postaju zamagljene, a odnosi moći jasno iscrtani. Iako je Didi poricao tvrdnje koje su se pojavile još 2023. godine, nekoliko žena, uključujući i Kesi, javno je progovorilo o prisili, strahu i sistematskom zlostavljanju koje se, kako navode, dešavalo godinama – često iza zatvorenih vrata njegovih čuvenih „belih žurki“.

Ova tema više nije samo pravno pitanje. Ona je poziv da preispitamo kako slava i status mogu postati paravan za toksične obrasce ponašanja – i zašto je vreme da o grumovanju govorimo glasno, jasno i bez tabua.
Šta je zapravo grumovanje – i zašto ga je tako teško prepoznati?
Grumovanje (eng. grooming) je proces u kojem osoba sistematski stiče poverenje i emocionalnu zavisnost žrtve, često uz lažnu sliku brige, pažnje i ljubavi, kako bi kasnije mogla da je iskoristi – najčešće seksualno. Iako se ovaj pojam prvobitno vezivao za pedofiliju i slučajeve zlostavljanja dece, danas je sve jasnije da grumovanje može da se dogodi i među odraslima, naročito u odnosima gde postoji značajna neravnoteža moći – poput onih između slavnih i njihovih partnera, fanova, saradnika ili zaposlenih.
Ono što grumovanje čini posebno opasnim jeste to što ne počinje nasiljem. Počinje pažnjom. Poklonima. Uveravanjima da je osoba „posebna“, „jedina“, da bez nje „ništa nema smisla“. U trenutku kada granice postanu zamagljene, a moć prebačena na onoga ko manipuliše, kontrola više ne izgleda kao prisila – izgleda kao ljubav. A to je najteži oblik zlostavljanja: onaj koji se maskira kao briga.
U objavi stranice “Feminizam iz teretane” koja se masovno ovih dana deli po mrežama, na najbolji način je objašnjeno kako prepoznati da vas neko grumuje, na primeru Kesi i Didija.
Zašto ćutimo – i zašto ne smemo više da ćutimo
U glamuroznom svetu slavnih, u kojem su privatne žurke luksuznije od svadbi, a odnosi često nalikuju bajkama sa Instagrama, grumovanje se još teže prepoznaje. Okolina često ne želi da „ruši mit“, mediji sve svedu na trač, a žrtve se suočavaju s osudom, nevericom i strahom da će im karijere – ili životi – biti uništeni ako progovore.
Zato su ispovesti žena koje su optužile Didija, uključujući i Kesi, važne ne samo kao svedočenja, već kao društveni alarm. One nas podsećaju da glamur ne znači sigurnost. Da uspeh ne znači slobodu. I da nikada ne smemo romantizovati odnose u kojima jedna osoba ima svu moć – bez obzira na to koliko je poznata, bogata ili harizmatična.
No Comment! Be the first one.