Šta se dešava kada smo uskraćeni za druženje?
Usled dobro poznatih okolnosti, bili smo primorani da provedemo neko vreme u izolaciji, što je možda ostavilo neke posledice koje su prisutne i danas. U vreme praznika i okupljanja, pravi je trenutak da sagledamo situaciju, jer je činjenica da su kod svih nas prisutne promene u manjoj ili većoj meri.
1. Nedostatak empatije
Kad ste uskraćeni za druženje, teže je postaviti se u tuđe cipele i saosećati sa njim. Čak i mozak doživljava promene, pa ne pokazujete ljubav prema svojim voljenima kao i obično. To ne znači da ste tvrdoglavi ili da vam nije stalo, jer se sve može vratiti u normalu kada se društveni život ponovo vrati u vaš raspored.
2. Zahlađenje (odnosa)
Kada nekoga opisujemo kao hladnu osobu, mislimo da nije previše društven, već ljutit ili introvertan, ogorčen… Reč hladan koristimo za opisivanje negativnih osećanja. Sve ovo, međutim, možda nije samo metafora. Studija iz 2008. sugeriše mogućnost da zaista osećamo hladnoću kada smo isključeni iz društva ili nas preplavi neka druga negativna emocija. Ako je to istina, možda ste tokom karantina nekoliko puta osetili hladne trzaje tela ili ste mislili da je u stanu hladnije nego što je stvarno bilo.
3. Upale
Usamljenost i izolacija mogu dovesti do depresije i stresa, koji se pak u telu ispoljavaju u obliku upale. To primećujete kao nadutost, povećanu osetljivost na bolesti, probavne probleme i sveukupno loše stanje organizma.
4. Izolacija
Zatvoreni u svom svetu, polako gubite dodir sa stvarnošću, brzim tempom i spoljnim svetom. To ste posebno osetili ako ste bili prisiljeni da radite od kuće i nakon nekoliko dana više niste presvlačili pidžamu, a serije i filmovi postali su deo svakodnevice. Kada ste se iznenada vratili u ubrzani tempo života, možda ste doživeli šok i možda još uvek ne možete izdržati sve svoje obveze danas. Možda je to poruka da morate ukloniti nepotrebne stvari iz života kako biste izdvojili prioritete.
Izvor: Aktivni Si
Naslovna fotografija: Unsplash