Zašto milenijalci i generacija Z ne vide poentu u štednji?
Mladi ljudi danas već su prošli kroz mnoge probleme i turbulencije koje se inače dese tokom mnogo dužeg perioda života, jer tu su i recesija, i pandemija, pa čak i ratno stanje u nekim zemljama. U takvo vreme, postavlja se pitanje šta i kako planirati, odnosno na koji način razmišljati o budućnosti.
Baš na tu temu sprovedeno je istraživanje koje je obuhvatilo 2.600 odraslih osoba, a u kojoj se pokazalo da 45% osoba od 18 do 35 godina „ne vidi poentu u štednji dok se sve ne vrati u normalu“. Veliko je pitanje šta to normalno podrazumeva, jer deo generacije Z zapravo nije ni osetio taj početak odraslog života u uslovima na koji su navikli svi ostali, već su ih odmah snašle razne nepogode, pre svega finansijske prirode.
Milenijalci i pripadnici generacije Z su možda i najviše pogođeni pandemijom korona virusa, naročito kada pričamo o mentalnom zdravlju. To je zbog toga što su oni imali manje trenutaka blagostanja i funcionisanja bez briga u odnosu na generaciju X i „bumere“, pa je to i te kako uticalo na njihovu motivaciju za planiranjem. Baš zbog toga, puno njih odlučuje se da ne štedi za budućnost, već da ispunjava svoje trenutne potrebe u skladu sa mogućnostima – putovanja, kupovine, gastro užitak…
Na sve to, tu su i klimatske promene i stalna upozorenja o zagađenju životne sredine, što sve doprinosi slici o nekom apokaliptičnom svetu. Kad neko nije siguran šta ga sve čeka u budućnosti, ili skoro uopšte i ne veruje u nju, okreće se sadašnjosti i onom čuvenom „življenju u trenutku“. To ne znači da i pripadnici drugih generacija nemaju sličan stav, oni se prosto nalaze u drugom životnom trenutku u odnosu na milenijalce i generaciju Z, ali ipak treba imati razumevanja za to da svako ima potrebu da udovolji sebi na način na koji može.
Izvor: Insider
Naslovna fotografija: Devin Avery on Unsplash